Lucie Kettnerová • foto: Zita Bukovská • 24. dubna 2013

Malí permoníci stříbro nenašli, přivezli si však ortorulu

Celý minulý víkend mohly děti ve věku od 8 do 12 let, které jsou registrovány v projektu Přírodovědci, prolézat doly, pátrat po stříbře a hledat minerály. O malé permoníky se po celou dobu staraly osoby nejpovolanější – odborníci z geologické sekce Přírodovědecké fakulty UK.

Akce byla zajištěna s plným servisem, v pátek rodiče odevzdali své potomky na pražském Albertově, kde fakulta sídlí, a v neděli si je tu vyzvedli. Cena 550 Kč zahrnovala dopravu, ubytování, stravu, vstupy do objektů i zapůjčení bezpečnostních součástí oděvu a nezbytných geologických kladívek.

„Geologická výprava Permonický víkend, která je novou výjezdní aktivitou popularizačního projektu Přírodovědci.cz, je z hlediska odborného interaktivního programu dotovaná přímo Přírodovědeckou fakultou. Ta ji – stejně jako všechny ostatní akce zaměřené na podporu zájmu o přírodovědné obory – financuje ze svých vlastních prostředků. Vynaložené prostředky se ale odrážejí ve stále se zvětšujícím zájmu dětí a jejich rodičů o chvíle strávené s vědou,“ říká Ing. Kateřina Tušková z oddělení vnějších vztahů PřF UK. „V tuto chvíli má projekt Přírodovědci.cz více než tři tisíce registrovaných uživatelů z celé České republiky a chystá se expandovat i do mimopražských lokalit.“

Aby to výprava malých permoníků měla do chodeb stříbrných dolů jen kousek, ubytovala se jen kousek u Kutné Hory. Program byl opravdu nabitý – návštěva Českého muzea stříbra a chrámu svaté Barbory, komentovaná prohlídka dolu a hlavně výprava do lomu Markovice, kde si mohly děti nasbírat zajímavé minerály, hlavně ortorulu.

„Děti i rodiče byli z Permonického víkendu naprosto nadšení, takže předpokládáme, že tuto akci ještě zopakujeme,“ slibuje dalším zájemcům Kateřina Tušková.


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.