red. • foto: red. • 9. května 2013

Lingvistika a geografie na UK se umístily v první stovce žebříčku QS

Univerzita Karlova jako jediná instituce v České republice potvrdila svou příslušnost ke špičce světových vysokých škol. V žebříčku sestavovaném podle oborů britskou společností Quacquarelli Symonds se mezi stovkou nejlepších světových institucí umístily obory lingvistika a geografie. Dalších pět oborů se zařadilo v první dvoustovce a univerzita si navíc oproti loňsku zlepšila pozici ve většině hodnocených oborů.

Mezi sto padesát nejlepších vysokých škol na světě se kvalitou řadí moderní jazyky, filozofie, farmacie, farmakologie a matematika a v jednom procentu institucí se umístila také sociologie a anglický jazyk.

O rankingu:

Celosvětový oborový ranking zveřejnila společnost Quacquarelli Symonds (QS) již potřetí. V každém oboru jsou uvedeny výsledky pouze dvě stě nejlepších institucí (tedy přibližně 1 % vysokých škol na světě). Srovnání výsledků podle oborů má přesnější vypovídací hodnotu než zprůměrované umístění celé vysoké školy.

Zveřejněný žebříček pokrývá třicet oborů, které sdružuje do pěti širších oblastí: humanitní vědy (Arts and Humanities), inženýrství a technologie (Engineering and Technology), vědy o živé přírodě a medicína (Life Science and medicine), přírodní vědy (Natural Science) a společenské vědy a management (Social Sciences and Management).

U jednotlivých oborů se bere v úvahu jejich specifičnost a váhy sledovaných indikátorů se v jednotlivých oborech liší. Hodnotitelé zanalyzovali 68 milionů citací a téměř 8 400 studijních programů a celkem posoudili 2 858 vysokoškolských institucí. Všechny požadavky splnila necelá jedna čtvrtina z nich (678).

Hodnocení je sestaveno na základě šetření mezi akademickými pracovníky a zaměstnavateli, hodnocení citovanosti publikací vědeckých týmů v daném oboru a letos nově i podle jejich tzv. H-indexu.

Pro zařazení do hodnocení musela instituce v daném oboru získat dostatečný počet pozitivních ohodnocení od akademických pracovníků i zaměstnavatelů, v pětiletém období vyprodukovat minimální stanovený počet publikací a vyučovat na úrovni pregraduální nebo postgraduální (doktorské).

V žebříčku oborů jsou hodnoceny univerzity i specializované instituce, jinak nezařazované do „tradičního“ institucionálního žebříčku (QS World University Ranking).


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.