Medaile Učené společnosti získali profesorka Říhová a profesor Pultr

Nejvyšší ocenění pro vědecké pracovníky udílené Učenou společností převzala dnes v Karolinu profesorka Blanka Říhová z 1. lékařské fakulty a profesor Aleš Pultr z Matematicko-fyzikální fakulty. Učená společnost u příležitosti XIX. valného shromáždění v pražském Karolinu předala medaile a ceny pro rok 2013. Slavnostní předávání proběhlo za účasti první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajduškové, ministra školství Petra Fialy a také předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Profesorka Blanka Říhová, jedna z nejvýraznějších a mezinárodně nejuznávanějších osobností české vědy, převzala ocenění za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová přednáší imunologii na 1. a 2. lékařské fakultě UK, kde se jí podařilo založit vlastní vědeckou školu. Její výzkum se zaměřuje na polymerní léčiva vhodná zejména pro léčbu nádorů.

Je autorkou nebo spoluautorkou více než 180 vědeckých publikací a její H-index je 34. V roce 1996 byla zvolena do Učené společnosti a je rovněž členkou European Academy of Sciences. Profesorce Říhové byla v minulosti udělena medaile J. E. Purkyně, medaile Lékařské fakulty Univerzity Chiang Mai v Thajsku a medaile Senátu Parlamentu České republiky.

Za mimořádné badatelské výsledky v oblasti teorie matematických struktur převzal medaili Učené společnosti profesor Aleš Pultr z Matematicko-fyzikální fakulty. Profesor Pultr se věnuje abstraktní matematice – teorii kategorií a struktur, kombinatorice a teorii grafů a topologii.

Kromě časopiseckých prací je profesor Pultr spoluautorem tří monografií. V loňském roce vydal spolu s Jorgem Picadem publikaci Frames and Locales – Topology without points ve známé ediční řadě Frontiers in Mathematics vydávané nakladatelstvím Birkhäuser-Springer.  Mezi žáky Aleše Pultra  patří ředitel Institutu teoretické informatiky profesor Jaroslav Nešetřil nebo profesor matematiky na Michiganské univerzitě Igor Kříž.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.