20. května 2013

Medaile Učené společnosti získali profesorka Říhová a profesor Pultr

Nejvyšší ocenění pro vědecké pracovníky udílené Učenou společností převzala dnes v Karolinu profesorka Blanka Říhová z 1. lékařské fakulty a profesor Aleš Pultr z Matematicko-fyzikální fakulty. Učená společnost u příležitosti XIX. valného shromáždění v pražském Karolinu předala medaile a ceny pro rok 2013. Slavnostní předávání proběhlo za účasti první místopředsedkyně Senátu Aleny Gajduškové, ministra školství Petra Fialy a také předsedy Akademie věd Jiřího Drahoše.

Profesorka Blanka Říhová, jedna z nejvýraznějších a mezinárodně nejuznávanějších osobností české vědy, převzala ocenění za zásluhy o rozvoj vědy. Profesorka Říhová přednáší imunologii na 1. a 2. lékařské fakultě UK, kde se jí podařilo založit vlastní vědeckou školu. Její výzkum se zaměřuje na polymerní léčiva vhodná zejména pro léčbu nádorů.

Je autorkou nebo spoluautorkou více než 180 vědeckých publikací a její H-index je 34. V roce 1996 byla zvolena do Učené společnosti a je rovněž členkou European Academy of Sciences. Profesorce Říhové byla v minulosti udělena medaile J. E. Purkyně, medaile Lékařské fakulty Univerzity Chiang Mai v Thajsku a medaile Senátu Parlamentu České republiky.

Za mimořádné badatelské výsledky v oblasti teorie matematických struktur převzal medaili Učené společnosti profesor Aleš Pultr z Matematicko-fyzikální fakulty. Profesor Pultr se věnuje abstraktní matematice – teorii kategorií a struktur, kombinatorice a teorii grafů a topologii.

Kromě časopiseckých prací je profesor Pultr spoluautorem tří monografií. V loňském roce vydal spolu s Jorgem Picadem publikaci Frames and Locales – Topology without points ve známé ediční řadě Frontiers in Mathematics vydávané nakladatelstvím Birkhäuser-Springer.  Mezi žáky Aleše Pultra  patří ředitel Institutu teoretické informatiky profesor Jaroslav Nešetřil nebo profesor matematiky na Michiganské univerzitě Igor Kříž.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.