Petra Köpplová • foto: České farmaceutické muzeum • 4. září 2013

Farmaceuti oprášili recepturu bylinných kapek z roku 1746

Letošní novinkou Českého farmaceutického muzea v Kuksu jsou bylinné kapky Kouzlo apatyky, jež navazují na tradici výroby lihového bylinného extraktu v místní lékárně milosrdných bratří. Receptura kapek, upravená odborníky z Farmaceutické fakulty Univerzity Karlovy, vychází z receptáře milosrdného bratra Quida Diera z roku 1746. Kapky obsahují výtažek z jedenácti bylin a med.

Levandule, máta, kardamom, galgán, vanilka, zázvor, muškát, kmín, anýz, skořice a badyán byly od pradávna využívány při potížích trávicího ústrojí – k povzbuzení chuti k jídlu, k usnadnění trávení, proti nadýmání i proti dalším potížím. Většina z těchto bylin se s oblibou používá i jako koření.

Expozice kromě zmíněných kapek návštěvníkům nabízí i jedinečnou příležitost vyzkoušet si u laboratorního stolu výrobu tablet pomocí dřevěné palice nebo na technicky vyspělejší vřetenové tabletovačce. Dále mohou formovat pilulky a z kakaového másla lisovat čípky.

České farmaceutické muzeum zřizované Farmaceutickou fakultou UK v Hradci Králové působí v prostorách Hospitalu Kuks od roku 1972. Expozici interiérů lékáren z období baroka, klasicismu i funkcionalismu si můžete prohlédnout od května do září každý den kromě pondělí a v dubnu a říjnu o víkendech, vždy od 9 do 17 hodin. Probíhající stavební úpravy Hospitalu Kuks se muzea nedotýkají.

Odvažování cukru a škrobu na výrobu tabletek vyžaduje pevnou ruku

Odvažování cukru a škrobu na výrobu tabletek vyžaduje pevnou ruku









Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.