Univerzita Karlova postoupila ve vlivném mezinárodním žebříčku univerzit QS na 233. místo

Přelom léta a podzimu je už řadu let obdobím, kdy několik institucí, které se zabývají řazením světových univerzit do žebříčků, zveřejňují plody své práce za uplynulých 12 měsíců. Po srpnové publikaci nejnovější verze nejstaršího z těchto rankingů, šanghajského Academic Ranking of World Universities čili ARWU (v němž se UK meziročně posunula z 270. na 260. místo), jsme se tak tento týden dočkali i letošního žebříčku relativního nováčka v tomto oboru, společnosti Quacquarelli Symonds (QS). Ten obsahuje z hlediska UK docela dobrou zprávu, totiž její poměrně významný posun z loňského 286. místa na příčku dvě stě třicátou třetí.

Univerzita Karlova se v mezinárodním žebříčku umístila nejlépe z českých univerzit

Univerzita Karlova se v mezinárodním žebříčku umístila nejlépe z českých univerzit

UK zůstává tradičně s náskokem nejlepší z českých univerzit v tomto (ostatně ve všech) mezinárodním rankingu. Stojí za to připomenout, že už na jaře, kdy QS vydal hodnocení univerzit podle oborů, se osm z devatenácti na UK hodnocených oborů dostalo do celosvětové první dvoustovky (více ZDE).

Předběhnutí více než poloviny stovky jiných světových univerzit v tomto vlivném žebříčku je jistě příjemnou zprávou, zvláště uvážíme-li, že se to podařilo za ne zrovna optimálních vnějších podmínek pro naši práci, zejména za pokračujícího a bohužel dokonce pozvolna se prohlubujícího podfinancování z veřejných zdrojů. O apriorním vyloučení UK z drtivé většiny bohatých financí pro rozvoj infrastruktury z evropských strukturálních fondů snad už raději ani nemluvě. Navíc naše konkurence – univerzity tvořící prvních několik stovek světového žebříčku – přitom zrovna nezahálela. V řadě případů byla snaha o postup na lepší pozice dokonce velmi přímo (kromě jiného i masivními finančními injekcemi) podporována příslušnými státy (to bohužel v žádném případě nelze říci o ČR).

Zejména v tomto kontextu považuji zlepšení pozice UK především za výsledek nasazení jejích pracovníků a za důsledek šíření jejího dobrého jména jejími absolventy, a to i v mezinárodním kontextu (průzkumy mezi absolventy a zaměstnavateli tvoří významnou složku hodnocení QS).

Jakožto představitel vědecké instituce ovšem musím dodat i „metodologickou“ poznámku a jistou míru racionální skepse. Jakkoliv zlepšení o padesát tři míst (tj. skoro o pětinu ve smyslu pořadí) působí impresivně, je asi iluzorní se domnívat, že by univerzita fakticky najednou byla meziročně o tolik lepší institucí.

I na takto velkém posunu mají asi nezanedbatelný podíl nedokonalosti a nepřesnosti metodiky QS. Jsem proto dalek tomu, abych nejnovější zprávu Quacquarelli Symonds nějak přeceňoval a činil z ní větší než jen poměrně opatrné závěry. Nicméně – zejména uvážím-li i zlepšení UK i v žebříčku ARWU, založeném na zcela jiné metodice – mám za to, že závěr, že si UK v tuhé mezinárodní konkurenci stojí navzdory nepříliš příznivým podmínkám solidně, je i v kontextu mnoha jiných metrik zcela na místě.

Všem, kteří k tomu svojí odborností, erudicí, nadšením, pílí a nasazením přispívají, plným právem patří gratulace a upřímné poděkování.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.