Petra Köpplová • foto: red. • 17. září 2013

Výstava egyptologů boří mýty o česko-německém konfliktním společenství

Sto let existence oboru egyptologie na pražské německé a české univerzitě přibližuje výstava slavnostně zahájená 16. září v přízemí Filozofické fakulty UK. Dvojjazyčná expozice mapuje na osudech konkrétních vědců dějiny jednoho z nejexcelentnějších oborů Univerzity Karlovy.

Stereotyp o odděleném životě Čechů a Němců v Praze popírá akademická dráha jednoho z prvních studentů egyptologie, přednášené od roku 1913 na německé univerzitě Nathanielem Reichem. Pražský Němec Georg Ort se zapsal na pražskou německou univerzitu a po studiích ve Francii dokončil vzdělávání na české části univerzity u Františka Lexy.

„Na německé univerzitě se jmenoval Georg Ort a jeho otec Adalbert a na české univerzitě Jiří a otec Vojtěch,“ komentoval při vernisáži spoluautor výstavy doc. Wolf B. Oerter univerzitní záznamy vědce, kterého mylně dlouho považoval za Francouze.

Expozice vzniklá na základě archivních studií je nejen prezentací vývoje egyptologie na počátku 20. století, ale i dokladem korektních a přátelských vztahů mezi českými a německými vědci v dobách, kdy akademické obce rozdělené univerzity sváděly boj o univerzitní insignie.

Výstavu si můžete prohlédnout do poloviny října v přízemí Filozofické fakulty UK na Palachově náměstí.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.