Zemřela Rytířka lékařského stavu Radana Königová. Zádušní mše bude na začátku října

Univerzita Karlova s hlubokým zármutkem oznamuje, že 20. září zemřela profesorka Radana Königová, emeritní přednostka kliniky popáleninové medicíny 3. lékařské fakulty UK. Profesorka Königová byla za svůj celoživotní přínos k rozvoji oboru oceněna řadou vyznamenání, včetně medaile Za zásluhy o stát v oblasti vědy, kterou jí v roce 2004 udělil tehdejší prezident Václav Klaus.

Profesorka Radana Königová zemřela

Profesorka Radana Königová zemřela

Profesorka Radana Königová se narodila 31. července 1930 v Praze. Základní a střední vzdělání získala v Praze a v Československé koleji v Hassobury (v Hertfordshiru) ve Velké Británii.

Po promoci na Fakultě všeobecného lékařství UK v roce 1955 ji distribuční komise doporučila na oddělení všeobecné chirurgie v Podbořanech. Po dvou letech nastoupila na krajskou chirurgii v Karlových Varech, kde se v rámci traumatologie účastnila péče o lidi s různými úrazy včetně popálenin. V roce 1962 byla přijata na kliniku plastické chirurgie dnešní 3. lékařské fakulty UK v Praze, kde pracovala pod vedením profesora Františka Buriana. Ten ji vyslal na dlouhodobé pracovní pobyty do Edinburghu a Uppsaly. Po návratu v roce 1969 byla pověřena založením a vedením jednotky intenzivní péče pro těžce popálené v Legerově ulici. V letech 1978–1990 působila jako primářka oddělení pro léčbu popálenin kliniky plastické chirurgie. Pod jejím vedením oddělení vzkvétalo a roku 1990 se stalo nezávislou klinikou.

V čele této kliniky stála do roku 1996. Habilitovala se v roce 1990, po dvou letech byla jmenována profesorkou v oboru plastické chirurgie a popáleninové medicíny.

Publikovala především v zahraničí, a to více než 80 vědeckých prací. Byla členkou mnoha národních a mezinárodních lékařských společností, mj. byla předsedkyní Společnosti popáleninové medicíny ČLS JEP a patřila k zakládajícím členům Tord Skoog Society of Plastic Surgeons.

Významná ocenění:

1985 (Belgie) – Martin Ramelot Prize za dílo Psychological and Social Aspects in Burn Care

1987 (Velká Británie) – J. Laing Memorial Prize Essay za dílo Facial Disfigurement following Burns

1993 (Itálie) – G. Whitaker International Burns Prize

1995 – Stříbrná medaile UK

1995 – Zlatá medaile 3. lékařské fakulty UK

1998 – Pamětní medaile ke 650. výročí UK

2000 – Zlatá medaile UK

2004 – Titul Rytířka lékařského stavu za rok 2003

2004 – Medaile Za zásluhy o stát v oblasti vědy (II. stupně)

2005 – Zvláštní uznání za mimořádný přínos pro české zdravotnictví, Ministerstvo zdravotnictví ČR

2011 Medaile Josefa Hlávky

2013 Cena J. E. Purkyně

Přečtěte si rozhovor s prof. Radanou Königovou, který redakci univerzitního internetového časopisu iForum poskytla v roce 2004, když byla oceněna titulem Rytířka lékařského stavu.

Přečíst si můžete také rozhovor s prof. Radanou Königovou pro univerzitní časopis Forum (rozhovor začíná na straně 16).

Zádušní mše za profesorku Radana Königovou se bude konat ve středu 2. října od 15.00 hodin v kostele Nejsvětějšího Salvátora na Křížovnickém náměstí v Praze.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.