Natalja Gorbaněvská byla za svůj boj za svobodu oceněna pamětní medailí UK

„Za vaši a naši svobodu“ stálo na transparentu, který ruská disidentka Natalja Jevgenjevna Gorbaněvská spolu s dalšími sedmi lidmi na protest rozvinula čtyři dny po 21. srpnu roku 1968 na Rudém náměstí v Moskvě. „Za boj, který nikdy nevzdala,“ ji rektor Univerzity Karlovy profesor Václav Hampl vyznamenal v úterý 22. října zlatou pamětní medailí UK.

Slavnost, na které dnes sedmasedmdesátiletá překladatelka, básnířka a bojovnice za lidská práva Gorbaněvská převzala pamětní medaili a na níž ji přivítal sám rektor UK profesor Hampl, se konala ve Vlasteneckém sále Karolina. „Je pro nás velkou ctí uvítat mezi námi paní Natalju Jevgenjevnu Gorbaněvskou, významnou představitelku disidentského hnutí a obhájkyni lidských práv. Celý svůj život vyznává a zastává hodnoty, které jsou velmi blízké akademické obci, neboť jsou zcela zásadní pro zachování akademických svobod, svobody bádání a svobody vůbec. Její životní příběh také velmi konkrétně ilustruje to, o čem na univerzitě často mluvíme, totiž že svoboda stojí za osobní nasazení. Dovolte mi, vážená paní Gorbaněvská, abych vám za sebe i jménem celé univerzity vyslovil upřímné poděkování,“ zdůraznil profesor Hampl před tím, než Gorbaněvské předal zlatou pamětní, kterou univerzita uděluje osobnostem, jež se zasloužily o rozvoj univerzity, vědy, vzdělanosti nebo akademických svobod a svobody vůbec.

Pamětní medaili, kterou Natalja Jevgenjevna Gorbaněvská v Karolinu převzala, věnovala všem, kdo spolu s ní v srpnu roku 1968 demonstrovali na Rudém náměstí proti okupaci Československa, i všem těm, kdo protest podporovali, avšak z různých důvodů se jej nemohli zúčastnit. „Chci také připomenout ty, kteří si troufají být na náměstích dnes, a vzpomenout soudobé politické vězně,“ zdůraznila a připomněla osudy vězněných členek ruské kapely Pussy Riot.

Součástí slavnostního předávání univerzitní pamětní medaile byla i debata se studenty. Ty nejvíce zajímal názor disidentky na současnou situaci v Ruské federaci, a to právě i v souvislosti se soudním procesem se členkami Pussy Riot. Jeden z posluchačů chtěl vědět, jestli Natalja Jevgenjevna Gorbaněvská necítila v momentě, kdy spolu s dalšími protestovala na Rudém náměstí, strach. „Věděli jsme, že nás za to bude čekat trest. Jaký, o tom jsme nepřemýšleli. Já, jako člověk žijící dneškem, jsem nepřemýšlela, co bude zítra,“ vzpomínala disidentka.

Demonstrace na protest proti vojenské okupaci Československa se konala v pravé poledne 25. srpna 1968 na Rudém náměstí v Moskvě. Vedle Gorbaněvské se jí zúčastnilo dalších sedm lidí – filoložka Larisa Bogorazová, akademik Konstantin Babickij, básník Vadim Delone, dělník Vladimir Dremljuga, překladatel a kritik umění Viktor Fajnberg, studentka Taťána Bajevová a matematik Pavel Litvinov. Gorbaněvská na demonstraci přišla i s kočárkem, ve kterém byl její tříměsíční syn, druhý sedmiletý na ni čekal doma.

Demonstrace byla rychle rozehnána. Její účastníci za několikaminutový protest tvrdě zaplatili vyhnanstvím, posláním do pracovních táborů a v případě Gorbaněvské umístěním do psychiatrické léčebny. Soudní proces a všechny události, kterými se režim vypořádal s protestujícími, Gorbaněvská zaznamenala v knize Poledne, jež před časem vyšla i v češtině.

Po propuštění z léčebny se Gorbaněvská nadále věnovala boji za lidská práva. V sedmdesátých letech i se syny emigrovala nejprve do Izraele a později natrvalo přesídlila do Francie, kde žije dodnes. Gorbaněvská je poslední žijící účastnicí srpnové demonstrace.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.