21. listopadu 2013

Ministr školství udělil ceny za výzkum studentům a vědcům

Praha 21. listopadu (ČTK)

Cenu ministra školství za mimořádné výsledky ve výzkumu letos získaly projekty v oblasti léčby obezity, v biologii, ve fyzice a historii. Ocenění si odnesli i studenti, kteří se úspěšně zabývali například výzkumem rostlinných chromozomů, enzymů i matematickou fyzikou. Ceny dnes vědcům a studentům v sále Národního pedagogického muzea a knihovny Jana Amose Komenského předal ministr školství Dalibor Štys.

Ministerskou cenu za výzkum získal lékař Jan Kopecký z Fyziologického ústavu Akademie věd ČR, fyzik Rupert Leitner a přírodovědec Petr Pyšek z Univerzity Karlovy a historik Petr Sommer z Filosofického ústavu AV ČR.

Práce lékaře Kopeckého je podle MŠMT přínosná lékařské vědě a testování nových postupů léčby zejména obézních a diabetických pacientů, která kombinují omega 3 mastné kyseliny s omezením kalorií v potravě a podáváním léků. Výsledky výzkumu získaly světový ohlas a slibují účinnější léčbu závažných chorob. Tuky z mořských ryb, zejména omega 3 mastné kyseliny, totiž snižují riziko vzniku chorob srdce a cév a dalších nemocí.

Mezinárodně významný experiment nazvaný Daya Bay provedl fyzik Leitner z Univerzity Karlovy se svým týmem v Ústavu částicové a jaderné fyziky MFF UK. Objevili vlastnosti jader a subjaderných částic a jejich vzájemné působení. Experiment Daya Bay v březnu 2012 jako první na světě prokázal kmitání reaktorových neutrin na vzdálenost dva kilometry.

Přírodovědec Pyšek patří k absolutní světové špičce současné biologie a pravidelně publikuje v prestižních časopisech Nature a Science. K nejvýznamnějším přínosům jeho práce se řadí odhady ekonomických ztrát způsobených šířením nepůvodních druhů i průzkum vztahů mezi ekonomickými parametry a intenzitou šíření invazních druhů v krajině.

Historik Sommer se s týmem zabýval projektem, který mapoval křesťanství a českou společnost ve středověku. Jedním z nejdůležitějších výsledků byla monografie "Přemyslovci. Budování českého státu" o středověkého státu a společnosti, její christianizaci a vzniku související kultury.

Studentskou cenu za výzkum obdržela Zuzana Havránková z Univerzity Karlovy za metody výpočtu v oblastech bankovnictví, energetiky a přímých zahraničních investic. Druhou oceněnou byla Terezie Mandáková z Masarykovy univerzity v Brně za vědecké výsledky v oblasti evoluce rostlinných chromozomů a genomů. Z brněnské univerzity pochází i Veronika Štěpánková. Ta se zabývala molekulární interakcí mezi enzymem a rozpouštědlem, který je vhodný pro průmyslové biotransformace.

Z pražského Českého vysokého učení technického si cenu odnesli Vladimíra Petráková za výzkum v oblasti fyziky a biologie a Václav Potoček, který vyniká v oboru matematické fyziky a patří k nejlepším studentům na fakultě.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.