Mezinárodní výzkum BRIDGE analyzuje společnost ve střední a východní Evropě. UK může být při tom

Problém korupce, politický klientelismus, vliv Ruské federace, slabá občanská společnost a politická kultura – právě tyto faktory, které ovlivňují transformaci a vývoj v zemích střední a východní Evropy, zkoumá nový mezinárodní výzkum BRIDGE profesorky Lenky Rovné z Fakulty sociálních věd UK.

Na projektu BRIDGE realizovaném v rámci grantu Jean Monnet Centre of Excellence in European studies se podílí vědci pěti evropských univerzit a výsledky jejich studia ovlivní nejen výuku, ale i komunikaci Evropské unie směrem k širší veřejnosti.

Evropská studia na Fakultě sociálních věd UK získávají pod vedením hlavní koordinátorky projektu profesorky Lenky Rovné prestižní grant již potřetí. Cílem výzkumu BRIDGE je ověřit hypotézu, že společnosti ve střední a východní Evropě ještě nejsou úplné demokracie s plně fungujícím tržním hospodářstvím. Analýza společnosti střední a východní Evropy probíhá ve třech výzkumných skupinách, které vedou odborníci z katedry západoevropských studií Fakulty sociální věd UK.

Zatímco hlavní garantka se věnuje se svým týmem politické kultuře jednotlivých států střední a východní Evropy a historickým kořenům hodnot a identit, na otázky přechodu k pluralitní parlamentní demokracii nebo deficit plnění kodaňských kritérií a vliv na korupci se zaměřuje tým docenta Iva Šlosarčíka. Úkolu zanalyzovat oblast ekonomiky se ujala skupina vedená profesorkou Kateřinou Šmídkovou.

Slavnostní zahájení projektu proběhlo 12. prosince ve Vlasteneckém sále Karolina za účasti členů akademické obce. Ve svém projevu profesorka Rovná poukázala zejména na zásadní vliv, které granty mají na vytváření nových joint degree s evropskými univerzitami. „Téma projektu bylo hodnotícími orgány pozitivně přijato, ale několik bodů jsme při výběru ztratili, protože jsme, cituji ,příliš úspěšní v evropských projektech?,“ uvedla profesorka Rovná.

Profesorka Lenka Rovná je trojnásobnou držitelkou grantu Jean Monnet Chair Ad Personam, který uděluje Evropská komise profesorům oboru evropských studií. Za své výzkumy obdržela bronzovou medaili Jean Monnet Lifelong Learning.Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.