Petra Köpplová • foto: red. • 13. prosince 2013

Mezinárodní výzkum BRIDGE analyzuje společnost ve střední a východní Evropě. UK může být při tom

Problém korupce, politický klientelismus, vliv Ruské federace, slabá občanská společnost a politická kultura – právě tyto faktory, které ovlivňují transformaci a vývoj v zemích střední a východní Evropy, zkoumá nový mezinárodní výzkum BRIDGE profesorky Lenky Rovné z Fakulty sociálních věd UK.

Na projektu BRIDGE realizovaném v rámci grantu Jean Monnet Centre of Excellence in European studies se podílí vědci pěti evropských univerzit a výsledky jejich studia ovlivní nejen výuku, ale i komunikaci Evropské unie směrem k širší veřejnosti.

Evropská studia na Fakultě sociálních věd UK získávají pod vedením hlavní koordinátorky projektu profesorky Lenky Rovné prestižní grant již potřetí. Cílem výzkumu BRIDGE je ověřit hypotézu, že společnosti ve střední a východní Evropě ještě nejsou úplné demokracie s plně fungujícím tržním hospodářstvím. Analýza společnosti střední a východní Evropy probíhá ve třech výzkumných skupinách, které vedou odborníci z katedry západoevropských studií Fakulty sociální věd UK.

Zatímco hlavní garantka se věnuje se svým týmem politické kultuře jednotlivých států střední a východní Evropy a historickým kořenům hodnot a identit, na otázky přechodu k pluralitní parlamentní demokracii nebo deficit plnění kodaňských kritérií a vliv na korupci se zaměřuje tým docenta Iva Šlosarčíka. Úkolu zanalyzovat oblast ekonomiky se ujala skupina vedená profesorkou Kateřinou Šmídkovou.

Slavnostní zahájení projektu proběhlo 12. prosince ve Vlasteneckém sále Karolina za účasti členů akademické obce. Ve svém projevu profesorka Rovná poukázala zejména na zásadní vliv, které granty mají na vytváření nových joint degree s evropskými univerzitami. „Téma projektu bylo hodnotícími orgány pozitivně přijato, ale několik bodů jsme při výběru ztratili, protože jsme, cituji ,příliš úspěšní v evropských projektech?,“ uvedla profesorka Rovná.

Profesorka Lenka Rovná je trojnásobnou držitelkou grantu Jean Monnet Chair Ad Personam, který uděluje Evropská komise profesorům oboru evropských studií. Za své výzkumy obdržela bronzovou medaili Jean Monnet Lifelong Learning.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.