ČTK • 16. prosince 2013

Rektor UK se ohradil proti neudělení akreditace egyptologii

Praha 13. prosince (ČTK)

Rektor Univerzity Karlovy Václav Hampl se dnes ohradil proti neudělení akreditace dvouletému programu egyptologie, který chtěla otevřít filozofická fakulta. Čeští egyptologové mají podle něj skvělé vědecké výsledky. Tajemník Akreditační komise Jiří Smrčka ČTK řekl, že egyptologii jako takovou nikdo nezpochybňuje, žádost ale prý nebyla dostatečná. Fakulta navíc egyptologii už vyučuje v pětiletém magisterském a následně doktorském programu.

"Informaci o neudělení akreditace navazujícímu magisterskému studijnímu programu egyptologie považuji za nepochopitelnou. Výsledky egyptologie na filozofické fakultě UK i kvalita studia na tomto oboru jsou všeobecně uznávané a mají ve vědecké komunitě vysoký mezinárodní respekt. Jde o jeden z nejkvalitnějších a nejprestižnějších oborů v České republice," uvedl rektor.

Komise neudělila akreditaci navazujícímu magisterskému programu s odůvodněním, že struktura studia neposkytuje komplexní vzdělanost. Neexistuje zde navíc adekvátní bakalářské studium, z něhož by mohli absolventi přejít na chystanou egyptologii. "Předměty jsou tematicky značně rozptýlené, chybí však dovednosti podstatné pro uplatnění v oboru. Vyjádření vysoké školy výslovně uvádí, že v některých předmětech mají studenti získat základní vědomosti, což nemůže být náplní magisterského studia," uvedla komise.

"Egyptologie jako taková se nezavírá, je tam pětileté magisterské studium, je tam dobře fungující doktorský program, po odborné stránce tam není z hlediska personálního zabezpečení a z hlediska výzkumu problém," dodal Smrčka.

Rektor uvedl, že univerzita využije všech zákonných prostředků, aby akreditaci získala. Škola nyní může žádost upravit, odeslat ji ministerstvu školství, a to ji může předložit komisi k dalšímu posouzení.

Česká egyptologie má světové renomé, při výzkumu staroegyptské civilizace dosáhla jedinečných objevů. Letos například Češi objevili v Súdánu jedno z největších severoafrických pohřebišť pravěkých lovců-sběračů, o rok dřív pak dávno ztracený chrám.

Neudělení akreditace či její omezení není nic výjimečného. Komise ji při posledním zasedání neudělila třeba evropským kulturním studiím Západočeské univerzity v Plzni nebo specializaci v pedagogice Mendelovy univerzity v Brně.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.