Festum Christi nati atque annum advenientem felicem et prosperum 2014!

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

milé studentky a milí studenti,

radostná tradice Vánoc má kořeny pohanské a kořeny křesťanské. Pohanské kořeny souvisí se slunovratem, a tedy s nadějí. Ústup světla a vítězství tmy nejsou trvalé – zase bude lépe. To přímo navazuje na křesťanskou tradici, vždyť v ní je naděje chápána jako jedna z hlavních ctností. Ve smyslu křesťanských základů naší civilizace a kultury jsou Vánoce svátky rodiny a jejich hodnot (lásky propojené s trvalou odpovědností) a také svátky pravdy (jak to charakterizuje o Vánocích připomínaná pasáž z Janova evangelia: „Slovo – ve smyslu Pravda – se stalo tělem“), což je téma velmi blízké univerzitě. Vždyť bez pravdivosti a možnosti se na naši pravdivost spolehnout by naše společné konání na univerzitě postrádalo smysl. Díky Bohu za Vánoce – čas, který důrazně vybízí po shonu všedních dní věnovaných konkrétním pracovním úkolům reflektovat smysl našeho počínání. Vede nás proto k tomu, strávit čas s blízkými, naslouchat jim, věnovat jim dar pozornosti, svěřovat se a sdílet. A také k tomu znovu si uvědomit důležitost našeho poslání na univerzitě nejen k přednášení vědomostí, ale také (a možná hlavně) k přenášení hodnot, které jsou klíčové jak pro akademickou komunitu, tak pro celou společnost: férovost, pravdivost, péče o svobodu (tedy i práva druhých), spolehlivost, solidnost, věrnost, odpovědnost.

Dovolte mi popřát vám i vašim blízkým klidné, pokojné a šťastné prožití vánočních svátků.

Do nového roku přeji pak celé akademické obci vše dobré.

Ať se Univerzitě Karlově daří a ať se daří i vám všem.


profesor Václav Hampl

rektor Univerzity Karlovy v Praze


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.