Festum Christi nati atque annum advenientem felicem et prosperum 2014!

Vážené kolegyně a vážení kolegové,

milé studentky a milí studenti,

radostná tradice Vánoc má kořeny pohanské a kořeny křesťanské. Pohanské kořeny souvisí se slunovratem, a tedy s nadějí. Ústup světla a vítězství tmy nejsou trvalé – zase bude lépe. To přímo navazuje na křesťanskou tradici, vždyť v ní je naděje chápána jako jedna z hlavních ctností. Ve smyslu křesťanských základů naší civilizace a kultury jsou Vánoce svátky rodiny a jejich hodnot (lásky propojené s trvalou odpovědností) a také svátky pravdy (jak to charakterizuje o Vánocích připomínaná pasáž z Janova evangelia: „Slovo – ve smyslu Pravda – se stalo tělem“), což je téma velmi blízké univerzitě. Vždyť bez pravdivosti a možnosti se na naši pravdivost spolehnout by naše společné konání na univerzitě postrádalo smysl. Díky Bohu za Vánoce – čas, který důrazně vybízí po shonu všedních dní věnovaných konkrétním pracovním úkolům reflektovat smysl našeho počínání. Vede nás proto k tomu, strávit čas s blízkými, naslouchat jim, věnovat jim dar pozornosti, svěřovat se a sdílet. A také k tomu znovu si uvědomit důležitost našeho poslání na univerzitě nejen k přednášení vědomostí, ale také (a možná hlavně) k přenášení hodnot, které jsou klíčové jak pro akademickou komunitu, tak pro celou společnost: férovost, pravdivost, péče o svobodu (tedy i práva druhých), spolehlivost, solidnost, věrnost, odpovědnost.

Dovolte mi popřát vám i vašim blízkým klidné, pokojné a šťastné prožití vánočních svátků.

Do nového roku přeji pak celé akademické obci vše dobré.

Ať se Univerzitě Karlově daří a ať se daří i vám všem.


profesor Václav Hampl

rektor Univerzity Karlovy v Praze


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Dům číslo čtyři v Hybernské ulici zel prázdnotou celých deset let. V dubnu letošního roku jej však získala do správy Filozofická fakulta UK. Její posluchači opuštěný objekt okamžitě oživili a vytvořili zde první studentský dům v České republice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.