Rektoři nesouhlasí s aktuálním návrhem způsobu jmenování profesorů

Česká konference rektorů považuje aktuální znění návrhu novely zákona o vysokých školách za nepřijatelné. Zavedení věcného posuzování odbornosti uchazečů při jmenování profesorů předsedou Senátu parlamentu České republiky označili rektoři za ohrožení autonomie vysokých škol.

O způsobu udílení profesorských dekretů jednali členové předsednictva konference na Pražském hradě s prezidentem Milošem Zemanem 20. ledna. Během jednání prezident trval na zastavení jmenování nových profesorů až do případného přijetí novely. Celé znění stanoviska Předsednictva České konference rektorů z 22. ledna 2014:

Stanovisko Předsednictva České konference rektorů Praha, 22. 1. 2014

V návaznosti na žádost předsedy České konference rektorů o projednání problematiky jmenování profesorů vysokých škol přijal dne 20. ledna 2014 členy Předsednictva České konference rektorů prezident České republiky Miloš Zeman. Prezident trvá na svém stanovisku, že za současné situace nepodepíše žádný jmenovací dekret novým profesorům. Konstatoval, že předjednal s částí parlamentních stran zrychlené projednání novely zákona

o vysokých školách, předložené (bez podle zákona povinného projednání s reprezentacemi vysokých škol) ministrem bez důvěry v demisi Daliborem Štysem, podle níž by měl profesory nadále jmenovat předseda Senátu Parlamentu České republiky. Předsednictvo České konference rektorů zdůrazňuje, že aktuální znění návrhu je nepřijatelné zejména pro nově zaváděné věcné posuzování odbornosti uchazečů předsedou zákonodárného tělesa, tedy další evaluační instancí mimo rámec vysoké školy. Takový postup ohrožuje autonomii vysokých škol a neodpovídá ani mezinárodně obvyklým postupům.

Předsednictvo České konference rektorů nesouhlasí se zastavením jmenování nových profesorů až do případného přijetí této novely, což je úmysl, který prezident Miloš Zeman na schůzce opakovaně deklaroval. Česká konference rektorů je připravena ke konstruktivnímu jednání se všemi relevantními politickými aktéry o odblokování procesu jmenování profesorů. Řešení ovšem musí respektovat autonomii vysokých škol a neposilovat vliv politiků na jejich chod.


V Praze dne 22. ledna 2014

Za Předsednictvo České konference rektorů

Prof. RNDr. Václav Hampl, DrSc.

předseda České konference rektorů


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.