10. dubna 2014

Primátor:Věda v Praze získá desetinu dotací, školám hrozí kolaps

Praha 9. dubna (ČTK) - Vysoké školy a vědecké instituce v Praze budou moct v novém programovacím období z dotací Evropské unie získat 5,5 miliardy korun, což je desetina dotací vyčleněných na vědu a výzkum v ČR. Vyplývá to z dopisu Evropské komise (EK), který dostal primátor Tomáš Hudeček (TOP 09). Primátor tvrdí, že univerzity v metropoli jsou podfinancované, pokud nedostanou víc peněz, hrozí jim kolaps. Za absurdní navíc označil podmínky, za kterých mají přidělené peníze čerpat. Na podporu škol chce Hudeček z rozpočtu města vyčlenit ročně miliardu korun. Potřebují prý ale daleko víc.

Pražské vysokoškolské a vědecké instituce si na nedostatek peněz stěžují dlouhodobě. Praha jako bohatý region neměla dosud na dotace nárok. Málo peněz tak školy dostaly z EU už v minulých letech. Od roku 2007 do letoška získaly z osmdesátimiliardového balíku 2,5 miliardy korun.

Hudeček ČTK řekl, že z dopisu Evropské komise vyplývá, že mezi lety 2014 až 2020 si české vysoké školy a vědecké instituce rozdělí přes 50 miliard korun. Praze, v níž se vzdělanost koncentruje, připadne desetina. Původně se přitom mluvilo o osmi až devíti miliardách.

"Je to naprosto šílená situace," tvrdí primátor. "Již nyní pražským vysokým školám na dovybavení pracovišť a na zajištění kvalitních vyučujících chybí zhruba 25 miliard a do budoucnosti se bude tento deficit ještě zvětšovat," uvedl. Evropské peníze navíc podle něj mají jít pouze na podporu mimopražských studentů, což považuje za nesmyslné.

Bez pomoci státu se pražské univerzity a vědecká pracoviště neobejdou, tvrdí primátor. "Musíme rychle najít minimálně deset miliard korun, to je částka, která může zabránit kolapsu škol," doplnil.

Rektoři dlouhodobě upozorňují na to, že ačkoliv v hlavním městě studuje mnoho lidí z regionů, miliardy na stavbu obřích vědeckých center smějí čerpat jen v krajích.


Univerzita Karlova využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření, či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.