Univerzitě k narozeninám zazněla monumentální Orffova kantáta

Významné 666. narozeniny Univerzity Karlovy se rozhodly 1. lékařská fakulta s Pedagogickou fakultou oslavit hned dvojím provedením scénické kantáty Carmina Burana. Dva večery po sobě se tak Velká aula Karolina zaplnila sto šedesáti zpěváky a instrumentalisty Piccolo coro & Piccola orchestra a Smíšeného pěveckého sboru a komorního orchestru PedF UK Collegium paedagogicum.

Zajdete-li dnes do kavárny či hospůdky poblíž některé z fakult, určitě uslyšíte studenty komentovat poměry na škole, kritizovat politiku, rozebírat svůj milostný a společenský život nebo prostě filozofovat nad věcmi v životě více nebo méně podstatnými. Zdá se, že v tom se studenti za posledních tisíc let příliš nezměnili.

Velmi podobně totiž život pojímali potulní studenti z různých koutů Evropy 11.–13. století, jejichž básně a popěvky se dochovaly v rukopisu Carmina Burana nalezeném roku 1803 v benediktinském klášteře v Benediktbeuern, malé vesnici na úpatí bavorských Alp ležící jižně od Mnichova.

Dva tucty těchto náboženských, satirických, moralistických, milostných i obyčejných pijáckých (dnes bychom řekli hospodských) kousků zhudebnil v roce 1937 německý skladatel a pedagog Carl Orff ve své strhující scénické kantátě Carmina Burana. Ta se v průběhu let stala jedním z nejpopulárnějších, nejvíce oceňovaných a nejčastěji interpretovaných monumentálních vokálně instrumentálních děl 20. století.

A právě tímto velkolepým dílem se rozhodly oslavit 666. narozeniny Univerzity Karlovy hned dvě z jejích fakult. U příležitosti dubnových oslav založení naší alma mater spojily své síly 1. lékařská fakulta s Pedagogickou fakultou a ve dnech 28. a 29. dubna uspořádaly dvojí provedení kantáty Carmina Burana.

Dva večery po sobě se Velká aula Karolina do posledního místa zaplnila sto šedesáti zpěváky a instrumentalisty na straně jedné a nadšenými posluchači na straně druhé. Za podpory rektora prof. Tomáše Zimy a děkanů obou fakult tak publikum z řad akademické obce i široké veřejnosti oslavilo důstojnou, vášnivou, lyrickou i veselou hudbou jedinečné jubileum naší univerzity.

Jsme šťastni a velmi si vážíme toho, že máme univerzitu – jak zaznělo v úvodu jednoho z koncertů – svobodnou a zdravou.

Účinkující:

sólisté – Naděžda Chrobáková, Václav Cikánek, Michal Křístek

Piccolo coro & Piccola orchestra

Smíšený pěvecký sbor a komorní orchestr PedF UK Collegium paedagogicum

sbormistryně – Jana Veverková

umělecká vedoucí – Marka Perglerová

dirigent – Marek Valášek
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.