Petra Köpplová, čtk • foto: red. • 15. května 2014

Profesor Tomáš Halík převzal Templetonovu cenu

Farář akademické farnosti a profesor Filozofické fakulty UK Tomáš Halík převzal 14. května prestižní Templetonovu cenu, která se uděluje za výjimečné zásluhy o posilování duchovního rozměru života.

Slavnosti v kostele svatého Martina v polích na Trafalgarském náměstí se zúčastnil také rektor univerzity profesor Tomáš Zima, ministr kultury Daniel Herman a kardinálové Dominik Duka a Miloslav Vlk.

Bývalý rektor kostela Nejsvětějšího Salvátora se v projevu k 600 přítomným hostům v centru Londýna věnoval obecnějším otázkám víry, nutnosti náboženského dialogu, ale i aktuálním politickým problémům.

Mimo jiné reagoval také na nedávné prohlášení premiéra Davida Camerona, že Británie je křesťanská země a měla by být křesťanštější. Taková prohlášení, stejně jako „Evropa je křesťanský kontinent,“ podle Halíka vyvolají otázku, jak může náboženství – a především jaký typ křesťanství – proměnit proces globalizace v kulturu dialogu. Podle Halíka musí tato kultura být založena hlouběji než model současné multikulturní společnosti postavený na toleranci, kde lidi žijí vedle sebe, ale nikoli spolu.

„Fenomén náboženství neumírá, ale je transformován. Nejenže vznikají nová náboženství a náboženská hnutí, ale stará náboženství se transformují a zaujímají nové politické a kulturní cesty,“ prohlásil Halík.

44. laureát Templetonovy ceny se ve svém vystoupení zaměřil také na současnou politickou situaci a varoval před nejen před nebezpečím ruského nacionalismu a „imperiálních snů“, ale i současného vývoje v Evropě.

„Pokud by v Evropě zvítězilo nebezpečné pokušení národního sobectví a izolacionismu a došlo k tragédii rozpadu EU, evropské národní státy by nezískaly více suverenity, nýbrž by byly daleko více vystaveny silám chaosu a destrukce zevnitř,“ uvedl Halík.

Finanční odměnu ve výši 1,1 milionu liber věnuje profesor Halík na iniciativy spojené s dialogem mezi věřícími a ateisty.

Prof. PhDr. Tomáš Halík, Th.D., působí na Filozofické fakultě UK, kde přednáší filozofii a sociologii náboženství. Od roku 1990 je prezidentem České křesťanské akademie a rektorem kostela Nejsvětějšího Salvátora a od 1. října 2004 farářem nově zřízené pražské akademické farnosti.


Templetonova cena je pojmenovaná po investorovi a miliardáři Johnu Templetonovi. Mezi dříve oceněné patří takové osobnosti, jako jsou Alexandr Solženicyn nebo dalajlama a Matka Tereza. Cenu uděluje Britská akademie v Londýně a neoficiálně se jí říká Nobelova cena za náboženství.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.