Setrvat u vědy v 21. století bude také věcí morálky a pevného vnitřního světa, říká oceněný profesor Kvaček

Profesoři Robert Kvaček z Filozofické fakulty UK a Jan Svoboda z Akademie věd ČR převzali dnes Medaili za zásluhy o rozvoj vědy z rukou předsedy Učené společnosti ČR, profesora Petra Pokorného. Zasedání 20. Valného shromáždění ve Velké aule se účastnil také rektor Tomáš Zima, který udělil Zlatou pamětní medaili UK profesoru Jánu Vilčekovi.

„Jsem členem Učené společnosti od roku 2004, ale ani ve snu jsem nečekal, že mi udělí medaili. Bylo to milé překvapení,“ komentoval ocenění profesor historie Robert Kvaček. Učená společnost tradičně na svém zasedání propůjčuje také ceny vědeckým pracovníkům do 40 let. Letošními laureáty se stali dva zástupci Přírodovědecké fakulty UK: odborník na řeckou filozofii Mgr. Vojtěch Hladký a profesorka chemie Jana Roithová, která jménem všech oceněných poděkovala Učené společnosti, svým učitelům i rodinám, jež oceněným badatelům tolerují jejich pracovní vytížení a umožňují se plně věnovat vědeckému poslání.

„V práci vědce je obvykle řada neúspěchů vykoupena chvílemi zadostiučinění, když přijdete na něco nového,“ uvedla čerstvá nositelka ceny Učené společnosti i ceny Neuron. „A snad ještě lepší je, když se totéž podaří vašemu studentovi, když vidíte, že jste byli schopni předat svoje vědomosti někomu dalšímu, kdo je využil a přidal svůj vlastní podíl.“

Osobnosti a pedagogy, kteří podporují růst studentů a napomáhají jejich zakotvení ve společnosti, by rád na Univerzitě Karlově viděl profesor Kvaček. „Společnost 21. století bude nesnadná k žití. Prosadit se s talentem vědeckým a u vědy zůstat bude také věcí morálky a pevného vnitřního světa, protože talentované to bude táhnout do světa byznysu a do světa peněz. Nebuďme naivní, že svět na ně nenastrčí lákadla, která jim budou představovaná jako hodnotová. Budou muset být morálně pevní a pevně přesvědčení, že vydrží dělat svou práci, i když jim společnost nebude tleskat a dá jim jenom medaili, zatímco jiní budou mít světské radovánky plnou náručí. Jestliže u vědy zůstanou, tak klobouk dolů,“ prohlásil pro iForum profesor Kvaček.

Učená společnost České republiky vznikla z podnětu profesorů Otto Wichterleho a Rudolfa Zahradníka v roce 1994. Jejím cílem je podněcovat svobodné pěstování vědy, touhy po poznání a šíření vědeckých poznatků ve veřejnosti a zvyšování úrovně vzdělanosti v České republice.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.