1. LF UK • foto: Vladimír Jiřišta • 23. července 2014

Medici a přírodovědci přivezli anduly a sklípkany na Rock for People

Na festivalu Rock for People si fanoušci už zvykli krátit si čekání mezi koncerty ve vědeckém stanu Přírodovědecké fakulty UK. Mohli si tu totiž vyzkoušet celou řadu zajímavých věcí – například poskládat dohromady kostru člověka, izolovat vlastní DNA, okusit chutě molekulární kuchyně nebo si třeba pochovat roztomilého chundelatého sklípkana.

Syčící švábi, svítící štíři, živé mnohonožky – i těch čekalo na vědychtivé rockery více než dost, ne však ve stanu vlastním, nýbrž v tom Přírodovědném. Právě tam je mohli zkoumat, obdivovat a také se o nich (a od nich) leccos naučit. I zdánlivě obyčejné věci vypadají úžasně, když se pořádně zvětší. K mikroskopickému zkoumání byly v rámci stanu „Science for People“ pro návštěvníky připraveny rostliny, škůdci, lišejníky, minerály, krystaly chemických látek, zkameněliny, displej v mobilu nebo třeba rozebrané hodinky.

Na letošní 20. ročník festivalu s sebou ale přírodovědci přibrali i kolegy z 1. lékařské fakulty UK – a zábava ve vědeckém stanu hned nabrala ještě akčnějšího ducha. Když totiž před vašima očima zkolabuje rockový fanoušek (herecky nadaný medik), musíte se v rychlosti rozpomenout na základy první pomoci, které se vám v tak horkém a dusném počasí mohou hodit na každém kroku. Jakmile si své znalosti osvěžíte a dovednosti ověříte i na resuscitační „andule“, můžete si ještě nacvičit, a na speciálním modelu dokonce vyzkoušet samovyšetření prsu nebo „na vlastní ruce“ poznat různé stupně erektilní dysfunkce. A aby byl repertoár co nejaktuálnější, mladé adiktoložky návštěvníkům nabídly on-line test na měkké drogy a zajímavé ukázky vlivu nejběžnějších drog na chování a vnímání člověka.

Zázemí Science for People v rámci Rock for People poskytl vlastní „vědecký“ areál přírodovědců, který na ploše téměř 300 m2 tradičně nabízí prostor pro populárně vzdělávací experimenty, workshopy, vědecko-technické show nebo třeba originální geocaching přímo ve festivalovém areálu. „Není lepšího příkladu nehudebního zážitku než právě přírodovědci na festivalu. Není náhodou, že jejich prezentace je tvrdou konkurencí řadě kapel, které vystupují v čase jejich bouřlivých experimentů nebo něžných edukací,“ říká Michal Thomes, ředitel festivalu RfP.

Zájem o aktivity a informace z oblasti přírodních věd i medicíny byl závratný a zúčastnění studenti PřF i 1. LF UK si spolu s fanoušky festival opravdu hezky užili. Díky za tak nadšené dobrovolníky i za příkladnou mezifakultní spolupráci – těšíme se zase na RFP 2015. :-)


Areál letiště Věkoše u Hradce Králové ožil ve dnech 3.–5. 7. 2014 říznější hudbou – a studenti UK byli u toho! Účast obou fakult Univerzity Karlovy je výsledkem spolupráce v rámci projektu Popularizace UK II, jenž propojuje jednotlivé součásti nejstarší české univerzity a prezentuje výsledky jejich práce odborné i laické veřejnosti.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.