Mezinárodní den archeologie oslavily v Celetné stovky rodin s dětmi

Letos poprvé se do mezinárodních oslav archeologie a nadšení z objevování zapojila i Filozofická fakulta UK. Pro zvídavé děti a jejich rodiče připravily ústavy fakulty, které se archeologickému bádání věnují, bohatý program, kde si zájemci vyzkoušeli, co práce archeologa obnáší, a dozvěděli se zajímavé informace z dávné historie. Akce se uskutečnila v sobotu 18. října v prostorách Celetné 20 a na přilehlém dvoře.

Mezinárodní den archeologie se poprvé slavil v roce 2011v USA. Rychle však pronikl do zahraničí a v roce 2013 už se do jeho oslav zapojilo přes 70 tisíc lidí v různých zemích světa. Letos se tato akce, která může mít podobu archeologického festivalu pro rodiny, návštěvy archeologické lokality, cvičných vykopávek nebo třeba přednášek, poprvé konala i v České republice a Filozofická fakulta UK zastoupená Ústavem pro klasickou archeologii, Ústavem pro archeologii a Českým egyptologickým ústavem u toho nemohla chybět.

Zájem návštěvníků překvapil i samotné organizátory. Po celé sobotní dopoledne proudily do Celetné stovky rodin s dětmi, aby si u jednotlivých stanovišť vyzkoušely, jak složité je zakreslit objev lidské kostry, sestavit ze střepů starou nádobu nebo rozluštit hieroglyfické písmo. Zároveň se dozvěděly, jak se stravovali pravěcí lidé, jak si barvili látky nebo které nástroje a zbraně používali. Vyrobit si mohly vlastní šperky nebo si do hlíny vyrazily vzor keltské mince.

Jen o kousek dál probíhal po celý den 1. ročník kulturního festivalu Open Square, jehož smyslem bylo představit zejména mladým lidem významné kulturní a akademické instituce sídlící na pražském náměstí Jana Palacha. Filozofická fakulta pojala festival jako den otevřených dveří, v rámci nějž se uchazečům o studium představily katedry a ústavy fakulty a studentské spolky, zároveň tu proběhla i řada zajímavých přednášek a kulturních vystoupení.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.