Lucie Kettnerová • foto: red. • 12. listopadu 2014

Držitelé Stipendia Václava Havla poprvé zavítali do Karolina. Osobně je jím provedl rektor Tomáš Zima

Rektor Univerzity Karlovy profesor Tomáš Zima včera přijal studenty z Ukrajiny, kteří získali Stipendium Václava Havla a budou zařazeni do bakalářských a magisterských studijních programů na fakultách UK. Většina z nich zahájí svá studia nejprve ročním kurzem češtiny v Praze, Poděbradech nebo Mariánských Lázních.

Stipendium Václava Havla je určeno zahraničním studentům i osobám, jimž represe totalitních, autoritářských a nesvobodných režimů kdekoliv na světě ztěžuje nebo přímo znemožňuje studium. Jeho smyslem je poskytnout příležitost studovat těm, kterým byla nelegitimně odepřena, jsou dlouhodobě vystaveni tlaku a represím nebo musí čelit šikaně ze strany státu a úřadů.

Letos o něj požádalo více než dvě stě zájemců, z nichž bylo nakonec vybráno sedmnáct příjemců stipendia. Třináct studentů z Ukrajiny se osobně zúčastnilo slavnostního přivítání na Univerzitě Karlově, které proběhlo v prostorách Karolina. Do akademického života je uvedli rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima, prorektor pro zahraniční styky a mobilitu prof. Jan Škrha a prorektorka pro evropskou problematiku prof. Lenka Rovná. Mezi pozvanými hosty byli také zástupci Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy, Ministerstva zahraničních věcí a Ústavu jazykové a odborné přípravy UK.

„Jsem rád, že jsme vám umožnili studovat nebo pokračovat ve vašem studiu, které jste započali na Krymu nebo na dalších místech Ukrajiny. Věřím, že zanedlouho, podle délky svého studijního programu, v naší Velké aule převezmete diplomy bakalářské, magisterské či doktorské. Vítám vás na Univerzitě Karlově a přeji vám hodně úspěchů ve vašem studiu,“ prohlásil rektor Tomáš Zima.

Zároveň připomněl, že setkání konané právě v těchto dnech má i trochu symbolický význam, neboť Česká republika a s ní i Univerzita Karlova si za několik dní připomenou výročí událostí, které se uskutečnily 17. listopadu 1939 a 1989. Obě výročí mají s principem Stipendia Václava Havla něco společného, a tím je otázka svobody a demokratických principů.

Jednou ze stipendistek, která přišla do Karolina, je i osmnáctiletá Ai-Nuru Umerovová, jež pochází z krymského Simferopolu. Na Ukrajině studovala právo, po ruské anexi Krymu ale školu opustila a požádala o stipendium v České republice. Studovat chce žurnalistiku na Fakultě sociálních věd, protože tato škola má velmi dobré renomé. Nejprve ji však čeká roční jazykový kurs češtiny, která absolvuje v Ústavu jazykové a odborné přípravy UK v Poděbradech. „Moji rodiče jsou krymští Tataři a jsou to velcí patrioti. Jejich rodiny v této oblasti žily po mnoho pokolení, a proto se rozhodli tam zůstat. Já bych se však raději vrátila někam na Ukrajinu, například do Kyjeva nebo Lvova,“ řekla.

V závěru oficiálního setkání proběhl slavnostní přípitek a neplánovaná prohlídka historických prostor Karolina, při níž se ujal role průvodce sám rektor univerzity Tomáš Zima.


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.