7. prosince 2004

Anketa Lidových novin:Vědec roku 2004


Proč Vědec roku?Čtenářskou anketu pořádají Lidové noviny už podruhé.

Přehled badatelů vznikl stejně jako vloni po konzultacích s představiteli Akademie věd ČR a zástupci výzkumných ústavů. Do užšího finále nakonec postoupilo pět kandidátů. Jasným favoritem je letos docent Antonín Holý z Ústavu organické chemie a biochemie Akademie věd ČR. Koncem září představil nový lék proti AIDS, na jehož vývoji se významně podílel. Přesto jsem jej letos mezi nominované nezařadili.

Kriteria naší ankety totiž nedovolují, aby jeden člověk získal titul dvakrát a pan docent Antonín Holý už zvítězil v loňském ročníku.

Neděláme si patent na rozum, proto pokud máte vlastní tip na odborníka, kterého považujete za vědce letošního roku pošlete jeho jméno do ankety.


Marcela FEJTOVÁ, biokybernetička


Výzkumná pracovnice katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT Praha vymyslela a společně se dvěma kolegy sestrojila zařízení, jímž lze počítač ovládat očima - pomocí kamery umístěné na brýlích. Vynález nazvaný systém Memrec ulehčí život handicapovaným lidem. Zařízení je převratné zejména cenovou dostupností, stojí několik tisíc korun.


Zdeněk HUBÁLEK, virolog


Popsal biologii viru West Nile, což je původce západonilské horečky. Jako vědecký pracovník Ústavu biologie obratlovců Akademie věd ČR Brno prokázal první výskyt tohoto viru v České republice a první onemocnění lidí ve střední Evropě. Za tyto poznatky, které měly mimořádný ohlas i v zahraničí, dostal letos Cenu AV ČR.


Oldřich JIRSÁK, chemik


Vedoucí týmu, který sestrojil zařízení pro průmyslovou výrobu textilie z nanovláken. Stroj vyvinuli na Katedře netkaných textilií Technické univerzity v Liberci. Textilie ze submikroskopických vláken umí zachytit bakterie i viry. Látku lze proto využít například pro dýchací roušky, léčbu popálenin, uvažuje se také o výrobě ochranných oděvů pro vojáky a chemiky.


Vladimír KARAS, astronom


Vypracoval metodu pro určování hmotnosti a rotace černých děr. Tyto kosmické objekty se pohybují ve vzdálených galaxiích. S kolegy z Astronomického ústavu AV ČR studoval několik galaxií. Poznatky letos publikoval v zahraničním odborném tisku. Výsledky pomohou hledat odpovědi na otázky astronomie.


Břetislav VACHALA, egyptolog


Čeští egyptologové letos rozšířili počet svých objevů o nález unikátní hrobky v jižním Abúsíru nedaleko Káhiry. Hrobka z období okolo roku 2500 př.n.l patřila zatím neznámému hodnostáři královského paláce, který zároveň zastával významné kněžské funkce. Břetislav Vachala je ředitelem Českého egyptologického ústavu FF UK.


***


Jak hlasovat


Hlasovat můžete e-mailem, faxem, poštou, pomocí SMS. Do závěrečného vyhodnocení budou zařazeny hlasy došlé do pátku 10. 12. 2004.


* E-maily se jménem vašeho favorita a vaším jménem zasílejte na adresu

* Faxy zasílejte na číslo 225 067 299

* Textové zprávy na číslo 724 245 484 ve tvaru: vedec jmeno favorita vase jmeno

* Vyplněné hlasovací lístky zasílejte poštou na adresu Lidové noviny, AMC, Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5-Smíchov, na obálku či korespondenční lístek uveďte heslo "Vědec roku"


Hlasovat můžete pro jednoho z kandidátů vybraných Lidovými novinami, nebo pro kohokoli jiného.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.