Absolutní vítěz soutěže Věda je krásná se se svým objektivem dostal až pod krovky

Roháč je impozantní živočich sám o sobě – a co teprve na tzv. radiografii, která zobrazuje vnitřní strukturu jeho těla. Právě tento snímek pořídil Viktor Sýkora z 1. lékařské fakulty UK a stal se s ním absolutním vítězem letošního ročníku umělecko-badatelské soutěže Věda je krásná, kterou pořádá Přírodovědecká fakulta UK.

Oslavy vrcholícího adventu Přírodovědecká fakulta UK už tradičně spojuje právě s odměňováním těch nejpovedenějších umělecko-vědeckých projektů uplynulého roku. Tak tomu bylo i letos, kdy byli v pondělí 15. prosince u příležitosti vánočního koncertu ve Velké aule Karolina vyhlášeni vítězové soutěže Věda je krásná.

„Soutěž ukazuje to, že práce nemusí poskytovat jen odbornou informaci, ale že se dá zpracovat i jako potěcha pro oko. Je to velmi inspirativní. Dělat věci nejenom odborně, ale i krásně, když to jde, je úžasné,“ podotkl člen porotního panelu RNDr. Martin Černý, Ph.D., z Přírodovědecké fakulty UK.

Soutěž je otevřena všem členům akademické obce Univerzity Karlovy a příznivcům projektu Přírodovědci.cz. Letos mohla o hodnotné ceny nově bojovat také široká veřejnost se svými fotoúlovky ve zvláštní kategorii Instagram. Vedle ní se každoročně odměňují první tři nejzdařilejší práce v sekcích Vědecká mikrofotografie, Vědecká fotografie, Vědecká ilustrace, Virtuální příroda a Video–animace–časosběr.

„Začínáme mít takový malý kolektiv lidí, kteří se do soutěže každoročně zapojují. Rok od roku jsou lepší a lepší a umisťují se na čelných místech, protože to jsou ostřílení matadoři, kteří jsou schopni produkovat krásná díla. Objevují se nám ale i nové talenty a z toho máme velkou radost. Třeba na Přírodovědecké fakultě UK se pořádají tzv. biologické fluorescenční noci, které si připravují sami studenti. Z těchto akcí se generují pěkné věci, které se v soutěži také uplatňují,“ upozornil Martin Černý.

O tom, kdo se bude radovat z finanční odměny a věcných cen, každoročně rozhoduje početná porota složená z odborníků věnujících se vědě, fotografii a videu. Svého favorita volili také internetoví fanoušci, kteří mohli během posledních podzimních týdnů hlasovat pro svého vítěze na Facebooku.

Vítězové soutěže Věda je krásná 2014

  • Absolutní vítěz

Viktor Sýkora: Roháč

  • Vědecká ilustrace

1. Martina Nacházelová: Čejky

2. Martina Nacházelová: Exotičtí savci

3. Iva Vyhnánková: Korálový útes

  • Vědecká mikrofotografie

1. Jan Ponert: Stélé

2. Viktor Sýkora: Pylová zrna

3. Viktor Sýkora: Blízká setkání

  • Vědecká fotografie

1. Aleš Buček: Lišaj smrtihlav

2. Vojtěch Duchoslav: Medůzka

3. Pavel Teplý: Chemické světlo

  • Virtuální příroda

1. Viktor Sýkora: Bílkoviny

2. Jana Pilátová: CZ-like protein

3. Filip Uhlík: E. S. P.

  • Video–animace–časosběr

1. Róbert Zach: Useless S. pombe

2. Miloš Duchoslav: Orchideje

3. Jana Pilátová: Frost

  • Objevitelská

1. Věra Kuttelvašerová Stuchelová: Chameleon Olympus

  • Instagram

Ladislav Nábělek: Kareta

  • Divácká cena

Miloslav Macháček: Když se čerti žení
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.