Petra Köpplová • foto: red. • 6. února 2015

Ocenění pro nejlepšího pedagogického pracovníka patří UK

Dva zástupci univerzity a tři ceny, taková je bilance včerejšího udílení Cen Wernera von Siemense v pražské Betlémské kapli. Nejvyšší ocenění pro pedagogy převzal průkopník e-learningu ve výuce medicíny profesor Stanislav Štípek z 1. lékařské fakulty UK a dvě ceny si odnesla Ing. Lucie Augustovičová z Matematicko-fyzikální fakulty UK.

Profesor Štípek se zásadním způsobem zasloužil o modernizaci způsobu výuky medicíny v České republice. Patří mezi zakladatele výukové sítě Medical Faculty Educational Network (Mefanet), která umožnila propojit pedagogy všech lékařských fakult nejen v České, ale i Slovenské republice, a spolu se svými kolegy se podílí na tvorbě WikiSkript. V současné době působí na Ústavu lékařské biochemie a laboratorní diagnostiky 1. LF UK.

Letošní novinkou bylo vyhlášení ocenění pro nejlepší absolventskou práci, jejíž autorkou je žena. V této kategorii si nejlépe vedla Ing. Lucie Augustovičová, která získala i cenu za nejlepší disertační práci. Tu ji na Matematicko-fyzikální fakultě UK vede docent Pavel Soldán.

„Jako mnoho jiných přemýšlivých lidí i já se stále toužím dozvědět více o základních otázkách týkajících se života, vesmíru a vůbec. Metastabilní helium je klíčové pro chemický vývoj raného vesmíru a studium jeho reakcí s atomy a molekulami nám umožňuje lépe pochopit procesy, které vedly ke vzniku složitějších molekul a vesmíru, tak jak ho známe dnes,“ vysvětluje předmět svého výzkumu Ing. Augustovičová.

Hlavní náplní její práce jsou kvantověmechanické výpočty, a tak většinu času tráví u počítače. „Počítač je pro teoretického fyzika, kterým jsem já, něco, jako je pro experimentátora jeho laboratoř,“ uvádí sympatická fyzička, jež ráda běhá, potápí se, jezdí na kole a lyžuje.

„Mými koníčky jsou matematika a fyzika – ty mě zcela pohlcují. Dlouho jsem nevěděla, která z těchto disciplín mě baví víc. Snažila jsem se jít oběma cestami, ale brzy zjistíte, že nejde dělat naplno obojí. Snažím se na matematiku nezanevřít, k čemuž mi pomáhá i to, že vyučuji předměty, jež jsou s matematikou úzce provázané,“ uvedla pro iForum šťastná držitelka ocenění.

O ceny Wernera von Siemense soutěžilo celkem 109 autorů diplomových a disertačních prací, které hodnotily poroty složené z rektorů a prorektorů vysokých škol. Vítězové všech kategorií si v letošním, sedmnáctém ročníku odnesli celkem 1,2 milionu Kč.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.