Vysokým školám by v příštím roce peníze ubýt neměly, shodli se premiér s ministrem Chládkem

Za požadavky České konference rektorů (ČKR), aby se pro příští rok rozpočet určený vysokému školství nesnižoval, se postavili premiér Bohuslav Sobotka spolu s ministrem školství Marcelem Chládkem. Společná schůzka, která se dotýkala nejen tématu financování, se uskutečnila ve čtvrtek 5. března v Karolinu na půdě Univerzity Karlovy, jejíž rektor prof. Tomáš Zima stojí v čele ČKR.

„Chtěl bych poděkovat zejména panu premiérovi, že jsme se mohli setkat a že jsme nalezli společný zvuk a souznění v otázkách priorit ve vysokoškolském vzdělávání mezi vysokými školami a vládou ČR. Ukazovali jsme na různých srovnáních evropských států a České republiky, že pokud má náš stát zaujímat pevné místo nejen v Evropě, ale i ve světovém kontextu, jednoznačně musí vědu a vzdělávání na všech úrovních podpořit,“ zdůraznil rektor UK a předseda ČKR profesor Tomáš Zima.

Ministerstvo financí v současné době pracuje na podobě státního rozpočtu pro příští rok. Už nyní avizovalo, že chce vysokým školám dát o 800 milionů korun méně než letos, kdy hospodaří s více než 22 miliardami (z toho jim 400 miliony přispělo ministerstvo školství přesunem peněz ve svém rozpočtu).

Proti úbytku peněz se postavila Česká konference rektorů, kterou v tom podpořili jak ministr školství Marcel Chládek, tak předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Prioritou by měly být výdaje, které půjdou na vzdělávání, vědu a výzkum. Pokud chceme zůstat konkurenceschopní jako Česká republika, ke konkurenceschopnosti se nepropracujeme tím, že budeme snižovat daně a mzdy, ale tím, že budeme investovat do vzdělání,“ podotkl premiér.

Vláda se bude zabývat definitivní podobou státního rozpočtu na podzim letošního roku. Do té doby se také předsednictvo ČKR s premiérem a ministrem školství plánují znovu setkat, na čemž se shodli během čtvrteční schůzky, kdy jednali i o připravované novele vysokoškolského zákona a kdy ČKR dostala ujištění, že je vše na dobré cestě k tomu, aby dlouho chystaná úprava zákona úspěšně prošla legislativním procesem.

Rektoři se s předsedou vlády a ministrem školství chtějí od nynějška setkávat pravidelně. Další schůzka se uskuteční pravděpodobně ještě do letních prázdnin.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.