Helena Zdráhalová • foto: red. • 6. března 2015

Vysokým školám by v příštím roce peníze ubýt neměly, shodli se premiér s ministrem Chládkem

Za požadavky České konference rektorů (ČKR), aby se pro příští rok rozpočet určený vysokému školství nesnižoval, se postavili premiér Bohuslav Sobotka spolu s ministrem školství Marcelem Chládkem. Společná schůzka, která se dotýkala nejen tématu financování, se uskutečnila ve čtvrtek 5. března v Karolinu na půdě Univerzity Karlovy, jejíž rektor prof. Tomáš Zima stojí v čele ČKR.

„Chtěl bych poděkovat zejména panu premiérovi, že jsme se mohli setkat a že jsme nalezli společný zvuk a souznění v otázkách priorit ve vysokoškolském vzdělávání mezi vysokými školami a vládou ČR. Ukazovali jsme na různých srovnáních evropských států a České republiky, že pokud má náš stát zaujímat pevné místo nejen v Evropě, ale i ve světovém kontextu, jednoznačně musí vědu a vzdělávání na všech úrovních podpořit,“ zdůraznil rektor UK a předseda ČKR profesor Tomáš Zima.

Ministerstvo financí v současné době pracuje na podobě státního rozpočtu pro příští rok. Už nyní avizovalo, že chce vysokým školám dát o 800 milionů korun méně než letos, kdy hospodaří s více než 22 miliardami (z toho jim 400 miliony přispělo ministerstvo školství přesunem peněz ve svém rozpočtu).

Proti úbytku peněz se postavila Česká konference rektorů, kterou v tom podpořili jak ministr školství Marcel Chládek, tak předseda vlády Bohuslav Sobotka. „Prioritou by měly být výdaje, které půjdou na vzdělávání, vědu a výzkum. Pokud chceme zůstat konkurenceschopní jako Česká republika, ke konkurenceschopnosti se nepropracujeme tím, že budeme snižovat daně a mzdy, ale tím, že budeme investovat do vzdělání,“ podotkl premiér.

Vláda se bude zabývat definitivní podobou státního rozpočtu na podzim letošního roku. Do té doby se také předsednictvo ČKR s premiérem a ministrem školství plánují znovu setkat, na čemž se shodli během čtvrteční schůzky, kdy jednali i o připravované novele vysokoškolského zákona a kdy ČKR dostala ujištění, že je vše na dobré cestě k tomu, aby dlouho chystaná úprava zákona úspěšně prošla legislativním procesem.

Rektoři se s předsedou vlády a ministrem školství chtějí od nynějška setkávat pravidelně. Další schůzka se uskuteční pravděpodobně ještě do letních prázdnin.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.