V boji o Iberoamerickou cenu uspěli i dva studenti UK

Studenti UK Pavel Šára a Vít Pokorný uspěli v dalším ročníku soutěže o Iberoamerickou cenu. Vyhlášení autorů nejlepších studentských prací se vztahem k Latinské Americe či Pyrenejskému poloostrovu se uskutečnilo v reprezentačních prostorách Vlasteneckého sálu UK ve čtvrtek 19. března.

Z ocenění se radoval i Vít Pokorný z Univerzity Karlovy. Druhý úspěšný student UK Pavel Šára se nemohl slavnostního vyhlášení osobně zúčastnit, protože byl v té době v zahraničí.

Z ocenění se radoval i Vít Pokorný z Univerzity Karlovy. Druhý úspěšný student UK Pavel Šára se nemohl slavnostního vyhlášení osobně zúčastnit, protože byl v té době v zahraničí.

Nejvyšší ocenění Premio Iberoamericano za práci Jsem snad zodpovědný za svého bratra? Kain podle Saramanga: Přerod biblického antihrdiny v literárního hrdinu získala Barbora Kosinová z Masarykovy univerzity v Brně.

Dílo Pavla Šáry z Fakulty sociálních věd UK Státní převrat v Guatemale v roce 1954: Motivy a strategie Spojených států se stalo druhou nejúspěšnější prací roku. Na třetím místě se umístil student Filozofické fakulty UK Vít Pokorný s prací Unamuno a Republika intelektuálů.

Soutěž pro vysokoškolské studenty pořádali již podvacáté zástupci diplomatických misí iberoamerických zemí akreditovaných v ČR. Porota, složená z nejvyšších zástupců velvyslanectví iberoamerických zemí, tentokrát vybírala z 20 přihlášených textů zaměřených na problematiku latinskoamerických zemí a zemí Pyrenejského poloostrova, psaných ve španělském či portugalském jazyce.

Iberoamerická cena se udílí od roku 1994 a je jedinou svého druhu v Evropě. Zúčastnit se jí mohou vysokoškolští studenti bakalářského a magisterského programu, kteří jsou české národnosti, žijí v České republice a předloží vlastní vědeckou práci s přímým vztahem k Latinské Americe nebo Pyrenejskému poloostrovu.

Anotace práce Pavla Šáry Státní převrat v Guatemale v roce 1954: Motivy a strategie Spojených států

Práce Státní převrat v Guatemale v roce 1954: motivy a strategie Spojených států analyzuje na základě teoretického konceptu doktríny národní bezpečnosti politiku USA v Guatemale se zaměřením na kritický rok 1954. Svržení revolučních sil, které ohrožovaly zájmy Spojených států a monopolní postavení United Fruit Company, zosnované Washingtonem je jedním z příkladů intervencí USA v Latinské Americe v průběhu studené války. Motivy USA byly spojeny jak s mezinárodní situací v kontextu studené války (porážka Západu ve Vietnamu, přesvědčení o mezinárodním komunistickém spiknutí řízeném SSSR), tak s domácí politikou (mccarthismus, propojení byznysu a politiky, upevňování pozice CIA pomocí tajných operací). USA v boji proti guatemalskému režimu využily strategie psychologické války, jako jsou např. propaganda a očerňování ve světových médiích a v mezinárodních organizacích, podpora vojska rebelů, rušení vysílání oficiálního rádia či falzifikace důkazů spojujících Guatemalu se SSSR.

Anotace práce Víta Pokorného Unamuno a Republika intelektuálů

Článek Unamuno a republika intelektuálů zpracovává korespondenci španělského akademika, spisovatele a filozofa Miguela de Unamuna s československými hispanisty, překladateli, novináři či nakladateli. Miguel de Unamuno pronikl na československý knižní trh jako vůbec první z moderních španělských autorů a jeho knihy se v naší zemi setkaly s velkým zájmem. Korpus dopisů z let 1922 až 1936 dokládá, jaké strategie a motivace vstupovaly do hry při přípravě prvních českých a slovenských překladů Unamunových děl, odráží utváření autorova obrazu v Československu, vývoj československo-španělských kulturních vztahů i Unamunovo vidění české kultury a historie.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.