Helena Zdráhalová • foto: red. • 14. května 2015

Pieta za popravené: o politických procesech se studenty vyjde kniha a chystá se i film

Všude v dnešních dnech voní šeříky. Tak voněly i na konci 40. let, kdy student Právnické fakulty UK Boris Kovaříček založil studentskou protikomunistickou odbojovou skupinu Šeřík. Za svůj odpor vůči vládnoucímu režimu zaplatil v roce 1949 spolu se svým spolužákem Karlem Bacílkem cenu nejvyšší. O rok později na pankrácké šibenici dotlouklo srdce i dalšímu bojovníkovi a studentovi UK Veleslavu Wahlovi. Hold jejich statečnosti a odvaze složili ve čtvrtek 14. května představitelé Univerzity Karlovy, Právnické fakulty UK i současní studenti a také pamětníci tehdejších tragických událostí.

„Scházíme se při smutném výročí k připomenutí tragických osudů studentů naší univerzity, kteří položili své životy v boji za pravdu a spravedlnost při vykonstruovaných procesech. Bacílek, Kovaříček a Wahl jsou na špičce pyramidy lidí, kteří byli postiženi. Je třeba zmínit, že zhruba polovina studentů Právnické fakulty UK v akademickém roce 1948/49 musela pro politickou nezpůsobilost fakultu opustit, řada z nich byla vězněna, mnozí odešli do emigrace,“ připomněl rektor UK prof. Tomáš Zima. „Je třeba si tyto události, které nám nejsou tak vzdálené, připomínat, aby ideály svobody, demokracie, boje proti zlu a násilí nebyly zapomínány,“ podotkl.

Vzpomínkového shromáždění na Právnické fakultě UK se pravidelně účastní i někdejší studenti vysokých škol, kteří byli z politických důvodů na konci čtyřicátých let vyloučeni z univerzit a kteří se sdružují ve skupině Pražský akademický klub 48.

Účastníci piety se poklonili i památce Milady Horákové, absolventky pražských práv. Děkan Právnické fakulty UK prof. Jan Kuklík při té příležitosti vzpomněl na bojovníky, kteří se nebáli jít proti oběma totalitním režimům, které ve dvacátém století tyranizovaly obyvatele Československa. „V obou případech to byli studenti, učitelé této fakulty, kteří se zúčastnili boje proti nacistické, poté někteří z nich i proti komunistické totalitě,“ podotkl děkan a připomněl, že současní studenti fakulty pod odborným vedením svých vyučujících a ve spolupráci s festivalem proti totalitě Mene Tekel loni přesně zmapovali a zrekonstruovali procesy vedené proti Borisi Kovaříčkovi a Karlu Bacílkovi. V příštím roce by měl celý materiál vyjít knižně a připravuje se i film.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.