Jak získat peníze na expedici? Studenti zkusili uspořádat sbírku

Na zahraničních crowdfundingových serverech jsou archeologické výzkumy podporovány celkem často, v Česku se jedná stále o poměrně unikátní záležitost. Johana Tlustá a Jakub Havlík z Ústavu pro klasickou archeologii FF UK se pokusili prostřednictvím veřejné sbírky získat peníze na expedici v Šerabádském okrese v Uzbekistánu, kam by chtěli vyrazit na podzim.

Expedice se usadí na základně v Pašchurtu a bude prozkoumávat nesmírně důležité a svého druhu ojedinělé sídliště Burgut Kurgan a kurganové – a možná bohaté – pohřebiště kočovníků Kajrit

Expedice se usadí na základně v Pašchurtu a bude prozkoumávat nesmírně důležité a svého druhu ojedinělé sídliště Burgut Kurgan a kurganové – a možná bohaté – pohřebiště kočovníků Kajrit

Letenky do Taškentu, pojištění, místní doprava, očkování, ubytování a vízum. To všechno stojí spoustu peněz. Studenti sice mohou získat účelové stipendium, ale to jim vynaložené náklady proplatí až zpětně. Kde tedy vzít peníze na cestu?  Johana Tlustá a Jakub Havlík se rozhodli vyzkoušet crowdfunding neboli skupinového financování.

Princip je jednoduchý – žadatel o peníze zveřejní na některém k tomu určeném webu svůj projekt a uvede cílovou částku, kterou chce vybrat. Informace o svém projektu šíří prostřednictvím sociálních sítí, aby se o něm dozvědělo co nejvíc lidí. Dárce si může vybrat z různých variant výše svého příspěvku – většinou od několika set až po několik tisíc korun. Odměnou je mu nejenom dobrý pocit, že přispěl k realizaci zajímavého projektu, ale často i suvenýr či zážitek, které za svůj příspěvek může získat. „My máme pro přispěvatele připraveno mnoho odměn s archeologickou a uzbeckou tematikou, jako jsou trička, tašky, repliky či kalendáře, ale také třeba prohlídku Ústavu pro klasickou archeologii,“ vyjmenovávají Johana s Jakubem. A co se stane, pokud se cílová částka nevybere? V tom případě se peníze vrátí dárcům zpět.   

Johana s Jakubem si jako cílovou částku stanovili 60 000 korun, zatím získali přibližně pětinu. „Pokud by se nám povedlo sebrat vyšší částku, využijeme ji k aktivitám rozvíjejícím projekt po vědecké stránce – ať je to angažování přírodovědců, nákladné analýzy vzorků, či zapojení zahraničních specialistů,“ říkají. O expedici pak budou své fanoušky průběžně informovat na Facebooku.

Výzkum, jehož se studenti zúčastní, proběhne na přelomu září a října. Expedice se usadí na základně v Pašchurtu a bude prozkoumávat nesmírně důležité a svého druhu ojedinělé sídliště Burgut Kurgan a kurganové – a možná bohaté – pohřebiště kočovníků Kajrit.

Povede se Johaně a Jakubovi peníze získat? Ještě na to mají 23 dní...

Více informací o projektu a možnost přispět najdete zde.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.