Drahomír Suchánek • foto: René Volfík • 22. listopadu 2015

Albertov konečně patřil studentům! Skutečné uctění památky 17. listopadu

Studenti, kteří se nechtěli smířit s tím, že si nemohli připomenout výročí listopadových událostí 1939 a 1989 u pamětní desky na pražském Albertově, uspořádali tuto neděli, 22. listopadu setkání s názvem Skutečné uctění památky 17. listopadu. Akce byla reakcí na uzavření Albertova policií v den studentského výročí kvůli shromáždění příznivců prezidenta Miloše Zemana.

Motivy ke svolání setkání shrnuli organizátoři již dříve na Facebooku. 17. listopad je podle nich především připomínkou boje studentů za svobodu a odkazem na jejich následnou perzekuci. „Dnes, o dalších 26 let později, byla shromážděným na pražském Albertově svoboda upřena, když jim bylo zabráněno vyjádřit úctu hodnotám a odvaze minulých generací studentů u památníku zmíněných událostí. Tuto skutečnost shledáváme politováníhodnou a neospravedlnitelnou,“ uvedli iniciátoři studentské akce.

Nad akcí převzali záštitu mnozí rektoři, děkani a zástupci akademických obcí vysokých škol v čele s rektorem Masarykovy univerzity doc. Mikulášem Bekem, prof. Liborem Grubhofferem z Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích, rektorem ČVUT prof. Petrem Konvalinkou či předsedou Studentské kurie Rady vysokých škol Hynkem Roubíkem. „Vězte, že kantoři, a to nejen rektoři, ale i další učitelé, jsou s vámi na jedné lodi,“ vyjádřil postoj svůj i ostatních akademiků rektor Grubhoffer. A jeho kolega, děkan Přírodovědecké fakulty UK Bohuslav Gaš, dodal za bouřlivých ovací přítomných: „Sedmnáctý listopad patří studentům, Albertov patří studentům.“

Plnou podporu a solidaritu se stanovisky studentů projevil v zaslané zdravici i rektor Univerzity Karlovy prof. Tomáš Zima. Současně se jasně vymezil proti zneužití studentských oslav 17. listopadu k šíření nesnášenlivosti. „Hodnoty naší civilizace neohrožují jen strůjci odporných teroristických útoků, ale i ti, kteří těchto činů zneužívají k rozdmýchávání primitivní nenávisti. Proti prvním i druhým musíme nekompromisně bojovat,“ vyzval rektor Zima.

Studentskou akci podpořily mnohé další skupiny včetně politických stran. Organizátoři se však od propojení s politickými subjekty jasně distancovali. „Politické strany, které zvou na tuto událost, zvou čistě ze své iniciativy a nejsou s námi v kontaktu. Tato akce nemá a nechce mít záštitu žádné z politických stran,“ deklaroval jejich postoj jeden z organizátorů, student historie na Filozofické fakultě UK Daniel Ort. Studenti se ani nepokoušeli o konfrontaci se stoupenci prezidenta Miloše Zemana či kýmkoli jiným. Iniciátoři akce to vyjádřili slovy: „Nevstupujeme do přímého dialogu s Hradem ani s nikým jiným, bereme to tak, že jen zaplňujeme vakuum, které po úterku vzniklo.“

Pozdní listopadová neděle se tak stala skutečným svátkem studentstva. Tisíce studentů a dalších lidí, kteří se akce zúčastnili, jasně deklarovali svoji oddanost ideálům svobody a demokracie. Stejně jako před desítkami let zaznělo rozhodné studentské heslo: „Kdo, když ne my, kdy, když ne teď!“ Na závěr účastníci zazpívali národní hymnu a zapálili svíčky u pamětní desky.  


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.