FF UK • foto: FF UK • 20. ledna 2016

Pedagogové a studenti FF UK mapují poetiku míst

Vydavatelství Filozofické fakulty UK ve spolupráci s nakladatelstvím Radioservis přináší ojedinělou knihu a audio CD Básně a místa. Eseje o poezii odkrývající úzký vztah básní a míst. Pokřtí ji na stejnojmenné konferenci 27. ledna 2016.

O knize: Josef Hrdlička, Klára Soukupová a Michal Špína (eds.) Básně a místa. Eseje o poezii ISBN 978-80-7308-577-3 (FF UK), 978-80-87530-64-1 (Radioservis) Vázaná vazba s přebalem, formát: 150×210 mm, 316 s. + audio CD

O knize: Josef Hrdlička, Klára Soukupová a Michal Špína (eds.) Básně a místa. Eseje o poezii ISBN 978-80-7308-577-3 (FF UK), 978-80-87530-64-1 (Radioservis) Vázaná vazba s přebalem, formát: 150×210 mm, 316 s. + audio CD

Soubor šestapadesáti esejů zavede čtenáře do historických i současných velkoměst Berlína či Paříže, přímořských přístavů, na Krym i na bolivijské Altiplano, do hor, zahrad i na vzdálené ostrovy. Jednotlivé kapitoly jsou věnovány konkrétním básnickým textům a autorům od starověku až po současnost a zachycují nejrůznější lokality a typy míst v poezii. Do širokého kontextu vztahu básní a míst uvádí souhrnná studie, jádro publikace pak představují eseje, které komentují a odhalují díla slavných autorů, jako jsou Walt Whitman, Ovidius, Vítězslav Nezval nebo Friedrich Hölderlin, ale i tvorbu básníků méně známých nebo pro český kontext nově objevovaných a překládaných.

Texty původně vznikly pro cyklus Důvěrná sdělení na stanici Český rozhlas Vltava a publikaci doprovází CD se záznamy vybraných pořadů. Čtenář tedy může porovnávat jejich psanou podobu s rozhlasovým ztvárněním v podání Hynka Chmelaře, Jiřího Štěpničky, Jana Hartla a dalších rozhlasových herců.

Hlavní editor knihy, básník a filozof Josef Hrdlička, k tématu esejů podotýká: „Často si báseň přímo žádá, abychom se s její lokalitou  seznámili a blíže ji popsali; jindy, jak připomíná Longfellow, je básník nejlepším průvodcem, který ukazuje, co bychom jinak nepostřehli. V řadě případů také zjistíme, že místo, které básník líčí, je spíše imaginární a skutečností se pouze inspiruje. V takových případech není od  věci exkurz do básníkovy poetiky nebo uvedení do dobových představ o poezii. I ony vypovídají o tom, jak byla místa vnímána. A také tato  imaginární vrstva k místům patří a vytváří jejich kulturní paměť.“

Autorský kolektiv, koordinovaný Josefem Hrdličkou a složený ze studentů literární komparatistiky, filozofie a příbuzných oborů na Univerzitě Karlově, dokazuje, že spojení mezi poezií a místem je mimořádně pozoruhodnou oblastí v myšlení o literatuře a poskytuje svěží pohled na světovou i českou poezii.

Kniha bude slavnostně uvedena ve středu 27. ledna 2016 v 17:00 na závěr prvního dne mezinárodní konference Básně a místa pořádané na konci ledna Ústavem české literatury a komparatistiky FF UK. Během tří dní zazní na konferenci nejen příspěvky zkoumající básnickou reprezentaci míst v obecnějším rámci, ale i přednášky věnované vybraným historickým obdobím, konkrétním autorům či typům krajin a lokalit, jako jsou lázeňská krajina, hřbitov, moře či interiér.

Termín a místo konání: 27.­–29. ledna 2016, Filozofická fakulta UK, Šporkův palác, Hybernská 3, 110 00 Praha 1






Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.