Aleš Kaplan, katedra atletiky FTVS UK • foto: Bc. Martin Janikov • 19. ledna 2016

Atleti UK startovali na halovém mistrovství ČR

Akademické mistrovství ČR v halové atletice uspořádala ve strahovské přetlakové hale katedra atletiky FTVS UK. V letošním roce se mistrovství zúčastnil rekordní počet 36 vysokých škol a fakult z celé republiky. Celkový počet startujících vysokoškolských atletů dosáhl počtu 149, z toho bylo 87 mužů a 62 žen, což je více než v předcházejících letech. Na startu se objevila i řada českých reprezentantů. V závodním poli se neztratili ani atleti a atletky UK, kteří vybojovali deset medailí.

Zlato: A. Morysková (FTVS UK) – skok o tyči (400 cm), M. Svojanovská (FTVS UK) – skok daleký (549 cm)

Stříbro: N. Jiroutová (PřF UK) – skok o tyči (380 cm), M. Svojanovská (FTVS UK) – skok vysoký (160 cm), A. Štvánová (FTVS UK) – skok vysoký (160 cm), štafeta žen na 4× 200 m ve složení Krupičková, Svojanovská, Šubrtová, Sojková (FTVS UK)

Bronz: M. Hrachovcová (2. LF UK) – běh na 800 m (2:14,12 min.); B. Jíšová (2. LF UK) – běh na 1500 m (4:38,01 min.), N. Suchelová (FTVS UK) – skok o tyči (370 cm), O. Hunčovský (FTVS UK) – skok daleký (646 cm).

Těsně pod stupni vítězů skončili na 4. místě závodníci a závodnice UK: K. Tesařová (FTVS UK) – 60 m (8,05 s); Z. Krupičková (FTVS UK) – 400 m (61,51 s); L. Zaplatílková (FTVS UK) – 800 m (2:21,39 min.); E. Linhartová (PřF UK) – 60 m překážek (9,40 s); O. Hunčovský (FTVS UK) – trojskok (14,20 m). Na 5. místě se pak umístili: J. Kovář (FTVS UK) – 1500 m (4:11,01 min.), M. Svojanovská (FTVS UK) – 60 m překážek (9,53 s), V. Molva (PřF UK) – skok vysoký (195 cm), K. Čaklošová (FTVS UK) – vrh koulí (11,43 m), štafeta mužů na 4× 200 m ve složení Derka, Kešner, Krejsa, Světlý (PF UK). 6. místa obsadili: K. Volfová (FF UK) – 400 m 61,76 s; V. Šroubek (FTVS UK) – 800 m 2:02,99 min.; J. Koutník (FSV UK) – 60 m překážek 8,97 s; M. Lidmila (FTVS UK) – trojskok (12,29 m); T. Linhart (FTVS UK) – vrh koulí (11,68 m); L. Rösslová (LF UK v Hradci Králové) – vrh koulí (11,34 m); štafeta mužů na 4× 200 m ve složení Hunčovský, Hájek, Hykeš, Lidmila (FTVS UK).

Diváci z řad studentů a příznivců atletiky mohli sledovat kvalitní výkony, o které se postarali čeští reprezentanti hájící barvy různých vysokých škol. Na 60 m překážek si pro zlato ve výborném čase 8,50 s doběhla česká reprezentantka Lucie Koudelová z VŠEM Ústí nad Labem. Vysokou úroveň měl překážkový běh na 60 m v kategorii mužů, kde zvítězil český reprezentant ve vícebojích Václav Sedlák z ČVUT časem 8,07 s. Ve skoku o tyči mužů zvítězil velice dobrým výkonem 5,15 m český reprezentant Lukáš Posekaný z ČVUT.

Dvě zlaté medaile si z akademického mistrovství odvezli čeští reprezentanti Lucie Koudelová, která kromě vítězství v překážkovém sprintu dominovala i na hladké šedesátce (7,69 s), dále Adam Pašiak z ČVUT, jenž ve skoku dalekém jako jediný doskočil na metu 7 metrů a v trojskoku jako jediný výkonem 15,08 m překonal hranici patnácti metrů. Třetí úspěšnou držitelkou dvou zlatých medailí byla běžkyně ČVUT Kristiina Mäki. Svěřenkyně člena katedry atletiky FTVS UK doktora Pavla Červinky a vítězka běhu na 5000 m na loňské letní univerziádě v Kwangdžu nenašla přemožitelku jak v běhu na 800 m (2:11,77 min.), tak ani na trati 1500 m (4:33,57 min.).

Celkovým vítězem v soutěži vysokoškolských týmů se stala ČVUT se ziskem 124 bodů, když tradičního vítěze z minulých let, FTVS UK, porazila o půl bodu (123,5 bodu). Na 3. místo dosáhli v soutěži 36 vysokých škol atleti a atletky ZČU v Plzni.