Lyžovat mohou i těžce tělesně postižení

Další akcí pořádanou Centrem sportovních aktivit ZP studentů UK byl zimní výcvik, který se  konal na Husově boudě. Bouda je částečně bezbariérová, je umístěná v horní části Pece pod Sněžkou na výhodném místě přímo na sjezdové trati. Na akci s námi byli mj. i dva tělesně postižení studenti, kteří nikdy před tím nelyžovali, a my jsme jim chtěli tento prožitek umožnit.

Jeden student je postižený pravostrannou hemiparézou a druhý dysmélií – zkrácení – pravé dolní končetiny s deformací chodidla. Pro oba studenty jsme připravili lyžařské vybavení a vhodného instruktora, který byl schopen aplikovat metodiku výuky na tuto specifickou situaci.

U studenta s dysmélií  jsme na běžecké lyže použili protézu na chůzi. Složitější situace byla s protézou na sjezdové lyžování. Protézu jsme vyrobili a připravili díky dlouhodobé spolupráci s protetickou firmou Otto Bock ČR.

Lyžování na běžkách je poměrně snadné, vše záleží na výběru mírné a upravené běžecké stopy. Lyže jsme použili tzv.„no wax“, tzn. že skluznice je v určitém prostoru opatřená drážkami, které umožňují snadnější odraz a lyže nemají tak velký skluz, což bylo pro začínající lyžaře vhodné. Po několika cvičeních se oba tělesně postižení začali bezpečně pohybovat po běžecké stopě a jízdu si evidentně užívali.

Sjezdový výcvik byl poněkud složitější. U studenta s pravostrannou hemiparézou jsme ovládání pravé dolní končetiny usnadnili pomocí držení a vedení oběma rukama za pravé koleno. Rychlost jízdy jsme regulovali pomocí brzdného lana.

Student s dysmélií pravé dolní končetiny je sportovec, hraje závodně stolní tenis, což byl kladný předpoklad pro zvládnutí jízdy na sjezdových lyžích. Lyžařskou botu na zdravou dolní končetinu jsme vybírali ze dvou hledisek – bota nesmí tlačit a musí mít tzv. „náklek“, tzn. že umožňuje pokrčení kolene, posune těžiště lyžaře nad přední část chodidla a tím usnadní ovládání lyže. Tento předpoklad jsme splnili u „protézového“ chodidla, které jsme použili ze speciální lyžařské protézy. Rychlost jízdy jsme také regulovali pomocí brzdného lana, což je důležitý bezpečnostní faktor. U takto složitého tělesného postižení musí probíhat výcvik individuálně s nepřetržitými instrukcemi lyžařského instruktora.

Další speciální lyžařský kurz s protetiky pořádáme na Husově boudě v termínu 29. 3 – 3. 4., na který zveme tělesně postižené studenty UK na první pokusy s lyžováním.

Vážení studenti UK se zdravotním postižením, rádi bychom vám nabídli pomoc při řešení individuálních pomůcek. Dlouhodobě spolupracujeme s protetickými firmami, takže jsme schopni domluvit konzultaci k řešení protetické pomůcky či speciální ortézy.

V současné době máme na FTVS lyžařské instruktory, specialisty na různě tělesně postižené začínající adepty lyžování. Centrum vlastní i různé lyžařské pomůcky pro vozíčkáře.Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.