Začal jubilejní 60. běh Letní školy slovanských studií

V sobotu 30. července byl ve Velké aule Karolina zahájen již 60. běh Letní školy slovanských studií, který organizuje Ústav bohemistických studií FF UK. Na letošní běh se přihlásilo více než 140 účastníků.

Na letošní běh se přihlásilo více než 140 účastníků

Na letošní běh se přihlásilo více než 140 účastníků

Studenti a učitelé češtiny z téměř čtyřiceti zemí z celého světa budou po čtyři týdny v Praze, ale o sobotách a nedělích také na výletech a exkurzích, studovat český jazyk, literaturu, kulturu a historii.

Jazyková výuka je rozčleněna do čtyř základních stupňů podle pokročilosti a účastníky čeká kromě základní jazykové výuky i možnost výběru z řady volitelných seminářů. Základní jazykovou výuku a semináře povedou zkušení lektoři specializovaní na výuku češtiny pro cizince.

Integrální součástí programu jsou i přednášky rozvržené do tří cyklů. První cyklus je věnován otázkám jazykovědným a bude přednášen v češtině. Druhý cyklus, rovněž přednášený v češtině, bude věnován problematice české literatury, kultury a historie. Třetí cyklus, věnovaný českým dějinám a kultuře, je přednášen buď v angličtině, nebo v němčině, aby se ho mohli zúčastnit i ti studenti, jejichž znalosti češtiny nejsou zatím takové, aby mohli s plným porozuměním sledovat české přednášky.

Profilové přednášky budou věnovány významným kulturně historickým výročím, na něž je letošní rok velmi bohatý (například 700. výročí narození Karla IV., 80. výročí narození Václava Havla, dvojí jubileum W. A. Mozarta, ale i 150 výročí premiéry Smetanovy Prodané nevěsty a sté výročí nástupu na trůn posledního českého krále Karla VI. Habsburského).  

V době konání 60. běhu LŠSS (15.–20. 8.) se uskuteční i VIII. mezinárodní sympozium o češtině v zahraničí nazvané Čeština – jazyk evropský a světový? Sympozium se koná u příležitosti 60. výročí LŠSS a 700. výročí narození Karla IV. jako jedna z oficiálních akcí Univerzity Karlovy připomínající narození svého zakladatele. Pozvání na sympozium přijala téměř padesátka předních bohemistů z Evropy, Asie, Afriky a Ameriky.

Slavnostní zakončení 60. běhu LŠSS proběhne 25. srpna ve Velké aule Karolina a frekventanti LŠSS na něm převezmou osvědčení, která je zároveň budou opravňovat uplatnit výsledky letního intenzivního studia ve formě akademických kreditů na jejich domácích univerzitách (účastníci mohou za účast na pražské LŠSS získat 8 ECST kreditů).


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.