Univerzita Karlova odhalila sochu královny Elišky Přemyslovny

V pondělí 28. listopadu byla v komplexu Karolina slavnostně odhalena socha královny Elišky Přemyslovny. Socha matky budoucího Otce vlasti Karla IV., kterou vytvořil Karel Bureš, stojí na dvoře kavárny U Rotlevů. Akce se uskutečnila u příležitosti oslav sedmi set let od narození českého krále a římského císaře Karla IV.

Socha zobrazuje okamžik, kdy se Eliška Přemyslovna loučí se svým tehdy sedmiletým synem, jehož jí odebral její manžel Jan Lucemburský, aby jej poslal k francouzskému dvoru. Autorem sochy je umělecký kovář a sochař Karel Bureš.

„Eliška Přemyslovna, dcera Václava II. a Guty Habsburské, je symbolem českého království. Milovala svou zemi a vždy hájila její zájmy, což bylo v některých patrné i v jejím vztahu s manželem Janem Lucemburským," uvedl profesor Jan Blahoslav Lášek z kolegia rektora Univerzity Karlovy. „Bude nám připomínat, že Karel IV. nebyl vždycky oním majestátním císařem, jak je tomu ve Velké aule Karolina, ale že to byl také malý kluk, který se v sedmi letech těžce loučil se svou matkou.”

Profesor Aleš Gerloch, prorektor pro akademické kvalifikace, tlumočil přítomným pozdravy od rektora UK a omluvil jeho nepřítomnost kvůli pracovnímu pobytu v zahraničí. Ve svém krátkém proslovu pak přítomné upozornil na umístění sochy. „Přímo nad námi, naproti soše, je chodba, kterou chodí hodnostáři i hosté univerzity. Díky tomu, že stojí na vysokém podstavci, si budou moci všichni sochu pravidelně prohlížet.”

Slavnostní odhalení doplnilo hudební představení – Miroslav Baldrych zahrál na kytaru píseň Poselství Elišky Přemyslovny z pera Jaroslavy Černé. Na závěr setkání připomněl autor sochy spojitost mezi loučením syna s matkou a odchodem studenta od rodiny na studia. „I proto je příhodné, že se socha nachází zde, na půdě Univerzity Karlovy,“ řekl.


Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.