Pomozte kajakáři a studentovi FTVS dopádlovat do reprezentace

Zkombinovat vysokoškolské studium a vrcholovou sportovní přípravu není jednoduché. A nejde vždy jen o problém s časem. Když se chce někdo věnovat sportu skutečně na té nejvyšší úrovni, potřebuje k tomu také dost peněz. Pokud nemá sponzory, musí si poradit jinak. Své o tom ví student FTVS UK Jiří Vašina, který sní o tom, že se letos probojuje do české kajakářské reprezentace. Takové plány jsou ale rovněž spojeny s velkými finančními náklady a na ty už jeho úspory nestačí, proto se nyní snaží získat další peníze i prostřednictvím crowdfundingového portálu Hithit.

Jiří Vašina sní o kajakářské reprezentaci. Pomůžete mu splnit jeho přání?

Jiří Vašina sní o kajakářské reprezentaci. Pomůžete mu splnit jeho přání?

Dnes dvaadvacetiletý student druhého ročníku oboru ochrana obyvatelstva se zaměřením na vzdělávání jezdí na divoké vodě od svých 12 let. Tehdy hned také začal závodit v žákovské, posléze juniorské kategorii. „Na začátku moje výsledky nebyly nic moc, ostatní kluci měli náskok, protože většinou začali s tréninky v nižším věku než já, postupně se ale naše rozdíly vyrovnaly,“ vzpomíná Jiří.

Svou slibně nastartovanou sportovní kariéru však musel v osmnácti letech přerušit. Kvůli svému věku už nemohl využívat podpory juniorských sportovních klubů, nedostatek peněz a také času, který mu zabíraly přípravy na maturitu a přijímací zkoušky na vysokou školu, znamenaly konec jeho snů o medailích pro vítěze.

Úspěšné složení přijímacích zkoušek a nástup na FTVS UK mu umožnily se k pádlu opět vrátit. „Chtěl jsem zase začít jezdit jenom tak pro radost, ale díky Milanovi Bílému, který byl minulou sezonu mým trenérem a je vedoucím katedry sportů v přírodě na FTVS UK (PhDr. Milan Bílý, Ph.D., je mimo jiné úspěšným trenérem, jako šéftrenér české reprezentace v roce 1996 z olympiády v Atlantě přivezl spolu se svými svěřenci zlatou a dvě stříbrné medaile, pozn. red.), se mi podařilo vrátit se ke kajaku i závodně,“ usmívá se dnes člen oddílu USK Praha, který si předsevzal, že se letos probojuje do české kajakářské reprezentace mužů do 23 let.

K tomu ovšem potřebuje sehnat dost peněz. „Vypočítal jsem si, že jedna sezona mě vyjde asi na sto tisíc korun. Nemám tolik peněz, proto mě napadlo zkusit oslovit sportovní fanoušky a nasbírat nějaké prostředky prostřednictvím Hithitu. Stanovil jsem si jako cíl padesát tisíc, které by mi pokryly ty nejnutnější náklady – soustředění, na které se nyní chystám do Spojených arabských emirátů, plus zimní přípravu po českých kanálech. To, co mi zbude, bych rád investoval do vybavení, hlavně do teplého oblečení, to je pro mě velmi důležité,“ vypočítává Jiří a jedním dechem dodává, že doufá, že teplé podnebí Emirátů a možnost být tam pořád na lodi ho posune v jeho výkonnosti dál. „Já jsem tam ještě nebyl, ale ostatní kajakáři si areál moc pochvalují,“ těší se.

Kdyby mu jeho plán dostat se do reprezentace nevyšel, hlavu věšet nebude. U divoké vody chce stejně zůstat. „Budu trénovat dál a jezdit třeba jen rekreačně, a pokud to půjde, rád bych se pak přesunul do pozice trenéra, u menších dětí je vždycky lepší, když je s nimi trenér i na vodě,“ podotýká Jiří s tím, že od vody ho hned tak někdo nedostane.

Zde můžete Jiřímu Vašinovi přispět na splnění jeho snu.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.