Dětská univerzita představuje vědu těm nejmladším

Ve středu 25. ledna se uskutečnilo již čtvrté setkání nejmladších studentů Univerzity Karlovy. V letošním akademickém roce se na 3. LF UK koná první ročník cyklu tzv. Dětské univerzity, která je určena žákům třetích až pátých tříd základních škol.

Projekt má podobu hodinu a půl trvajících přednáškových bloků, kterých je celkem sedm. V minulých měsících byli žáci formou přednášek a praktických ukázek zasvěceni do tajů biologie, anatomie či fyziologie. Tématem čtvrtého setkání byla biochemie. Náročnou disciplínu dětem představila přednostka Ústavu biochemie, buněčné a molekulární biologie 3. LF UK profesorka Eva Samcová. Nechyběla ani praktická část, které se ujal docent Petr Tůma. Ten žákům na uměle vytvořených vzorcích ukázal, jak je možné pomocí diagnostických proužků vyšetřovat moč. Malých posluchačů se následně ujali asistenti Ústavu biochemie a studenti fakulty, aby jim pomohli při práci se vzorky a s určováním diagnostiky.

Třetí lékařská fakulta UK představila koncept Dětské univerzity jako první lékařská fakulta v České republice. Jedná se o pilotní projekt, který započal na podzim loňského roku. Jeho cílem je ukázat žákům základních škol, že vysoká škola může být velice inspirativním a zábavným prostředím, jak uvedla organizátorka celého projektu, přednostka Ústavu ošetřovatelství doktorka Hana Svobodová: „Chceme zprostředkovat dětem zkušenost s tím, že studium na vysoké škole není nudné a nepříjemné.“

Výuka není přínosná pouze pro žáky, kteří si díky ní mohou prohlédnout laboratoře a vyzkoušet práci s jejich vybavením, ale je velkou výzvou i pro vyučující. Ti musejí mnohdy náročnou látku nově přizpůsobit nejmenším posluchačům.

Fakulta s nabídkou účasti na Dětské univerzitě oslovila několik základních škol Středočeského kraje, ze kterých se do projektu přihlásilo neuvěřitelných 500 zájemců. Poptávka po nově zavedeném konceptu tak významně převyšuje nabídku – studenty Dětské univerzity se mohla stát jen necelá třicítka dětí.

Pravidelnými posluchači Dětské univerzity jsou i tři spolužáci Ondřej, Daniel a Pavel ze ZŠ Kouzelné školy, která se nachází jen pár bloků od 3. LF UK. Všichni tři se shodnou, že univerzitní prostředí se jim velmi líbí. Nejvíc je zatím zaujala přednáška o histologii, kde za pomoci mikroskopu identifikovali preparáty orgánů a tkání lidského těla a sledovali vývoj kuřecího zárodku.

Příští setkání bude věnováno ošetřovatelství. Žáci se tak mohou těšit na odběry krve, vytahování stehů a běžný provoz okolo hospitalizovaného pacienta.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.