Rozumíte Číně? Ne? Pojďte s tím něco udělat

Anglicky už dnes mluví každý. V poslední době se však ukazuje, že další jazyk, který by si měl člověk osvojit, je čínština. A nejde jen o řeč, ale i o porozumění čínským zvykům a kultuře vůbec. Právě z toho důvodu Husitská teologická fakulta UK otevírá veřejný kurz komplexně zaměřený na výuku čínštiny a uvedení do náboženství a kultury této země. Zájemci z řad široké veřejnosti se mohou zapsat i do řady dalších cyklů přednášek, a proniknout tak do tajů hebrejštiny a judaismu, psychologie nebo třeba latiny a římských reálií.

Zájemci na kurzu, který otevírá Husitská teologická fakulta UK, neproniknou jen do tajemství čínského jazyka, ale i kultury a náboženství

Zájemci na kurzu, který otevírá Husitská teologická fakulta UK, neproniknou jen do tajemství čínského jazyka, ale i kultury a náboženství

S čínským jazykem, náboženstvím a kulturou seznámí posluchače sinoložka PhDr. Ľubica Obuchová. „Nepůjde o klasický školní výklad, ale o povídání inspirované kalendáriem. Každý týden přináší nějaké významné výročí, tradiční či moderní svátek, o němž stojí za to promluvit. Díky těmto pravidelným ‚pohledům do kalendáře‘ si mohou posluchači kurzu rozšířit své vědomosti o nejvýznamnějších čínských a dálněvýchodních myšlenkových směrech, historických událostech či kulturních jevech a seznámí se také se jmény a osudy některých našich krajanů, kteří v minulosti působili ve východní Asii,“ nastínila náplň svého kurzu doktorka Obuchová.

Vedle čínských reálií se studenti seznámí také s jazykem, který podle sinoložky není tak těžký, jak by se mohlo zdát. „Ano, psaní je trochu náročnější na paměť či představivost, ale má svá pravidla, s jejichž pomocí se to dá zvládnout. Stejně tak i výslovnost. A budiž všem útěchou, že ve srovnání s jinými východoasijskými jazyky má moderní čínština poměrně jednoduchou gramatiku,“ usmívala se. Kurz je tedy vhodný i pro úplné začátečníky.

Ten, koho Dálný východ tolik nevzrušuje a spíše svůj zájem obrací k Blízkému východu, se může věnovat studiu hebrejštiny a podrobněji se seznámit s judaismem nebo v rámci Večerní akademie religionistiky odhalit rozdíly mezi šíitským a sunitským islámem. Součástí večerní školy budou také přednášky Mgr. Lenky Philippové o církvích a náboženství černé Ameriky. „Sekat latinu“ a studovat dějiny starověkého Říma budou moci lidé s Mgr. Lucií Kopeckou (latinský jazyk) a Mgr. Ladislavou Říhovou, Ph.D., (římské reálie). Fakulta pro veřejnost dále připravila večerní kurzy teologie a přednášky zaměřené na vybraná témata z psychologie.

Všechny přednášky a kurzy se konají ve všední dny v podvečerních hodinách. Začínají už poslední únorový týden a končit budou stejně jako letní semestr v polovině května. Cena jednotlivých kurzů se pohybuje od 1000 do 1500 korun.

Informace o všech kurzech, které pro širokou veřejnost otevírá Husitská teologická fakulta UK, naleznete ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.