Studentský barokní kostel Nejsvětějšího Salvátora ukrýval 600 let starou gotickou perlu

Když začnete uklízet v chrámu, můžete objevit skutečné poklady. Přesvědčil se o tom Petr Vacík, kaplan studentského kostela Nejsvětějšího Salvátora v Praze. Před rokem se rozhodl, že vymete suť nahromaděnou pod schodištěm jižní věže dómu. Kdyby tušil, že v ní nalezne šest set let starý gotický reliéf z někdejšího dominikánského kláštera zobrazující Krista v Getsemanech, a vyvolá tak všeobecné nadšení mezi historiky umění, pustil by se do velkého úklidu určitě dřív.

Byl to právě prorektor UK a kunsthistorik profesor Jan Royt, který určil, že nalezený kus kamene velký pouhých 14 centimetrů s vytesanou tváří Ježíše Krista pochází z konce 14. století. „Před sebou máme mimořádné a vynikající umělecké dílo, jež lze datovat zřejmě do let 1370 až 1380 a které patří do pokladnice karlovského a počínajícího václavského umění. Jsme v době, kdy se umění v Čechách dostává na zenit evropského. Takovéto dílo je naprosto srovnatelné s pracemi, jež vznikly ve Francii nebo v Anglii. Zachycuje ve své době velmi živé téma, které souvisí s duchovním proudem Devotio moderna,“ vysvětlil profesor Royt.

Na místě, kde dnes stojí kostel Nejsvětějšího Salvátora, byl až do husitských válek dominikánský klášter, tehdy jedno z pražských intelektuálních center. Po roce 1348 se dokonce začlenil pod Univerzitu Karlovu. Válečné běsnění se však nevyhnulo ani tomuto místu a v srpnu 1420 příznivci husitství klášter vypálili. Jediné, co se z celého areálu zachovalo, je právě onen nedávno nalezený úlomek s Ježíšovou hlavou, což farář Akademické farnosti u Nejsvětějšího Salvátora prof. Tomáš Halík považuje za symbolické. „Připadá mi významné, že se objevila jedna z posledních památek vypáleného kláštera právě v době, kdy v jiné části světa se jiní boží bojovníci snaží svou víru šířit násilím, krví, zabíjením a bořením památek,“ zamýšlel se profesor Tomáš Halík.

Od středy 1. března až do Velkého pátku 14. dubna bude vzácný reliéf v Nejsvětějším Salvátorovi vystaven i pro veřejnost. Hned 1. března večer po bohoslužbě s udělením popelce si navíc budou moci zájemci poslechnout profesora Royta, který jim přiblíží význam tohoto uměleckého díla.
Posluchárna UK

Až budete v některém z tanečních klubů dobíjet energii na další studijně-pracovní týden, pozorně se podívejte, kdo stojí za mixážním pultem. Mohl by to být i David Doubek z katedry psychologie Pedagogické fakulty UK alias Ventolin.​

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Tour de menza

Testujeme Menzy UK. Tentokrát se naši redaktoři vypravili do menzy Jednota, která se nachází v Opletalově ulici nedaleko zastávky Hlavní nádraží. Kromě studentů a rezidentů z místních kolejí sem často zavítá i veřejnost.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.