Týden diverzity přinesl do centra Prahy kulturní rozmanitost. Lingvistická úniková hra byla hit

O tom, jak inspirativní může být Praha, když se do jejího života plně zapojí studenti a akademici Univerzity Karlovy i kulturní veřejnost, se přesvědčili všichni návštěvníci Týdne diverzity. V opuštěných prostorách domu v Hybernské ulici se od pondělí 10. dubna konal čtyřdenní festival plný workshopů, přednášek, diskuzí i koncertů na téma Město a emoce. Filozofická fakulta UK se postarala o program, pražský magistrát zapůjčil prostory.

V působivém rozsáhlém areálu v centru Prahy návštěvníky čekaly interaktivní umělecké instalace nebo třeba fotografie sociální antropoložky Barbory Bínové, které pořídila během svého terénního výzkumu života bezdomovců. V syrové, studené, oprýskané místnosti vybydleného domu v Hybernské se mohl každý dokonale vcítit do toho, jak se asi žije lidem na ulici.

Filozofická fakulta UK se postarala o bohatý program přednášek, které se všechny nějakým způsobem věnovaly tématu města. Zájemci tak mohli od pondělí do čtvrtka, od rána do večera pod vlivem lingvistů, historiků, antropologů nebo třeba iberoamerikanistů formovat svůj pohled na život ve městech.

„O akci jsem se dozvěděla náhodou na internetu. Včera jsem tu byla na přednášce o Kolumbii. Moc se mi to líbilo, tak jsem sem dnes vzala Michala, abychom si to tady společně prohlédli. Výstavy jsem si včera nestihla projít,“ usmívala se Lucie Vegrová, která do Hybernské přivedla i svého přítele Michala Hozmana.

Kdo si chtěl užít trochu adrenalinu a potrénovat šedé buňky mozkové, mohl si s přáteli vyzkoušet lingvistickou únikovou hru. Zájem o ni byl tak veliký, že během jednoho dne byly zarezervovány všechny volné termíny. Hra ale nebyla vůbec jednoduchá, ještě ve čtvrtek v poledne, pár hodin před koncem festivalu, se nenašla ani jedna skupina, která by všechny úkoly v předem daném časovém limitu úspěšně splnila a odhalila cestu ven. „Připravili jsme různé lingvistické úlohy zaměřené nejvíce na češtinu, ale hráči museli také počítat, řešit číselné kódy. V jednom úkolu narazili i na starou irštinu, tak se alespoň naučili něco nového,“ vysvětlovala Viktória Šupšaková, studentka FF UK a jedna z autorek únikové hry.

Komu se nechtělo sedět na přednáškách nebo procházet výstavy v Hybernské, mohl vyrazit na komentované procházky Prahou nebo se večer zavlnit na některém z koncertů.

Týden diverzity je úvodní akcí, která se v Hybernské ulici konala. Filozofická fakulta UK se domluvila s pražským magistrátem (na základě dohody o spolupráci mezi Univerzitou Karlovou a hlavním městem Praha), že během následujícího půlroku v areálu budov v Hybernské uspořádá i další kulturně-vzdělávací program. Celý prostor by měl sdružovat kreativní studenty, akademiky a umělce a obohacovat život Pražanů i návštěvníků metropole.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Charakteristické trojúhelníkové průčelí s československým státním znakem a nápisem Universita Karlova zdobí budovu Právnické fakulty UK od samého počátku. Dominanta vltavského nábřeží přestála obsazení nacisty i ničivou povodeň roku 2002.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.