Dříve pronásledovaní, dnes neviditelní? Festival se zaměří na židovskou každodennost

V duchu hlavních myšlenek Fakulty humanitních studií UK její studenti připravili již druhý ročník Festivalu humanity a solidarity. Benefiční akce se v pražském klubu Rock Café uskuteční ve středu 17. května večer. Jejím letošním tématem je každodenní život židů.

„Snažíme se reagovat na aktuální dění, proto jsme se loni věnovali tématu uprchlické krize. Letos poukazujeme na paralelu současných protimuslimských nálad s dřívějším pronásledováním židů. Chceme ukázat, jak lidé, kteří byli před desítkami let ostrakizováni a pronásledováni a veřejnost se k nim chovala podobně jako dnes k muslimům, žijí v současnosti. Židé jsou nyní ve společnosti jakoby neviditelní,“ nastínila hlavní myšlenku letošního ročníku jedna z jeho organizátorek a studentka FHS UK Bc. Zuzana Terry.

Studenti se rozhodli pořádat tyto každoroční festivaly místo obvyklých fakultních plesů, které podle nich mladé lidi už tolik neoslovují. Témata jednotlivých ročníků by měla souznít s duchem FHS UK. Akce je navíc benefiční, výtěžek ze vstupného jde na podporu vybraných organizací.

Letos podpoří Českou unii židovské mládeže, s jejíž činností se návštěvníci festivalu seznámí hned na úvodní přednášce už krátce po šesté večer. Poté se lidé budou moci zúčastnit debaty, již povede antropoložka Mgr. Zuzana Schreiberová, s několika židy o tom, jak vypadá jejich každodenní běžný život. Sama Zuzana Schreiberová se věnuje v rámci svého výzkumu životu židovské komunity, navíc se jí téma pronásledování židů osobně dotýká – její rodina zažila Terezín, Osvětim i pochod smrti.

Po diskuzi přijde na řadu hudba, tanec i něco dobrého k snědku. „Jde nám o to, zprostředkovat lidem co nejvíce vjemů židovství. Po debatě si proto návštěvníci budou moci poslechnout tři židovské kapely. Taneční skupina Besamim zájemce naučí židovské tance a cateringová společnost Eat in Peace přichystá občerstvení vycházející z tradičních židovských receptur,“ upozornila Zuzana Terry.

Organizátoři Festivalu humanity a solidarity zvou na akci nejen členy akademické obce, ale i širokou veřejnost. Vstupné v předprodeji stojí 100 korun, na místě o třicet korun více.

Program Festivalu humanity a solidarity:

  • Představení České unie židovské mládeže a benefice

  • Debata: Každodennost židovství

  • Der Šenster Gob – klezmer – world music

  • Besamim – výuka židovských tanců

  • Šoulet – swing-punk

  • Koza na útesu – klezmer-punk

Vstupenky na akci, která se uskuteční 17. května v pražském klubu Rock Café, v předprodeji k dostání ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Sportovní fata morgana v centru Prahy, tak by se jinak daly nazvat tenisové kurty a volejbalová hřiště na pražském Albertově. Díky pečlivé správě Matematicko-fyzikální fakulty UK zůstala sportoviště v provozu od svého založení před druhou světovou válkou až dodnes.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.