Helena Zdráhalová • foto: Eva Kořínková • 1. září 2017

Rektor Zima: Pokud nás vláda nevyslyší, hlasitě jí připomeneme její sliby

Navýšení rozpočtu vysokým školám pro příští rok, více peněz pro pedagogické i nepedagogické pracovníky. S těmito požadavky se znovu velmi důrazně obrátili zástupci všech stupňů vzdělávání na členy vlády. Protestní shromáždění se konalo 1. září symbolicky v Betlémské kapli, v místě, které je už od dob, kdy v něm kázal rektor UK mistr Jan Hus, spojeno se vzdělaností národa. Rektor UK a předseda České konference rektorů profesor Tomáš Zima připustil, že pokud vláda na svých následujících jednáních nepřistoupí na jejich požadavky, nový akademický rok začne „nestandardně hlasitě“. Odboráři připustili i stávku.

„Dnešní setkání ukazuje, že všichni ve školství vnímáme vážnost situace. Potýkáme se s nedostatkem učitelů na všech stupních. Proklamace vlád v posledních letech hovoří o tom, že vzdělávání je prioritou, avšak tato slova se nepřeměňují v činy a konkrétní skutky, proto situace v českém školství vypadá tak, jak vypadá. Problémy jsou dlouhodobé, trend je třeba obrátit, jinak bude do budoucna ohrožena konkurenceschopnost České republiky. Jen vzdělaní a šikovní mladí lidé mohou Českou republiku rozvíjet ve všech činnostech,“ podotkl po protestním shromáždění profesor Tomáš Zima.

V Betlémské kapli 1. září vůbec poprvé společně veřejně vystoupili zástupci vysokých škol, představitelé školských odborů a profesních asociací ve školství. Za vládu s nimi přišli diskutovat ministr financí Ivan Pilný, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který zastupoval premiéra, náměstek ministra školství Petr Pavlík a místopředseda školského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Mihola. Všichni političtí představitelé se shodli na tom, že by se přísun peněz do školství měl zvýšit.

Odboráři a zástupci profesních asociací ve školství požadují, aby se pedagogickým pracovníkům od letošního listopadu zvedly platy o 15 procent, nepedagogickým pracovníkům o 10 procent. Právě nízký příjem vede podle nich k tomu, že talentovaných lidí, kteří by měli chuť učit, povážlivě ubývá, protože raději odcházejí do soukromého sektoru, kde je jejich nadání lépe finančně ohodnoceno.

Velkou nespokojenost s plánovanou výší rozpočtu pro příští rok na shromáždění deklamovali také představitelé veřejných vysokých škol. V současné době se počítá s navýšením letošních 21,6 miliardy o 700 milionů korun. Vláda přitom původně slibovala vysokým školám pro příští rok 27 miliard korun. Více peněz mělo jít na platy, podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem, a také na zvýšení stipendií doktorandů, které – jak na shromáždění upozornil předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima – se při výši 7500 korun ani vzdáleně nepřibližuje minimální mzdě.

Ministr financí Ivan Pilný už během betlémského shromáždění upozornil, že tolik volných peněz, aby pokryl požadavky protestujících, v rozpočtu nemá. Vláda by měla jednat o financích na zasedáních 4. a 11. září. Na základě toho se pak budou zástupci všech stupňů vzdělávání rozhodovat, jak budou postupovat dále. Pokud vláda nepřistoupí na předložené požadavky, odboráři jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost. Česká konference rektorů bude o svých dalších krocích jednat na mimořádném zasedání 6. září. „Máme už připravené varianty tak, aby o nás veřejnost slyšela a abychom připomněli politikům, co veřejnosti říkali a zda to naplnili, nebo to byla jenom prázdná slova, respektive – když to řeknu politicky nekorektně – lži. Jsem optimistou a věřím, že česká vláda bude dbát na budoucnost této země a nejenom na to, že jsou na konci října parlamentní volby,“ podotkl rektor UK profesor Zima.

Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, Unie školských asociací ČR – CZESHA, Asociace pedagogů ZŠ, Asociace speciálních pedagogů, Vysokoškolský odborový svaz a Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství přijaly na protestním shromáždění v Betlémské kapli prohlášení, které si můžete přečíst ZDE.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.