Rektor Zima: Pokud nás vláda nevyslyší, hlasitě jí připomeneme její sliby

Navýšení rozpočtu vysokým školám pro příští rok, více peněz pro pedagogické i nepedagogické pracovníky. S těmito požadavky se znovu velmi důrazně obrátili zástupci všech stupňů vzdělávání na členy vlády. Protestní shromáždění se konalo 1. září symbolicky v Betlémské kapli, v místě, které je už od dob, kdy v něm kázal rektor UK mistr Jan Hus, spojeno se vzdělaností národa. Rektor UK a předseda České konference rektorů profesor Tomáš Zima připustil, že pokud vláda na svých následujících jednáních nepřistoupí na jejich požadavky, nový akademický rok začne „nestandardně hlasitě“. Odboráři připustili i stávku.

„Dnešní setkání ukazuje, že všichni ve školství vnímáme vážnost situace. Potýkáme se s nedostatkem učitelů na všech stupních. Proklamace vlád v posledních letech hovoří o tom, že vzdělávání je prioritou, avšak tato slova se nepřeměňují v činy a konkrétní skutky, proto situace v českém školství vypadá tak, jak vypadá. Problémy jsou dlouhodobé, trend je třeba obrátit, jinak bude do budoucna ohrožena konkurenceschopnost České republiky. Jen vzdělaní a šikovní mladí lidé mohou Českou republiku rozvíjet ve všech činnostech,“ podotkl po protestním shromáždění profesor Tomáš Zima.

V Betlémské kapli 1. září vůbec poprvé společně veřejně vystoupili zástupci vysokých škol, představitelé školských odborů a profesních asociací ve školství. Za vládu s nimi přišli diskutovat ministr financí Ivan Pilný, ministr zahraničí Lubomír Zaorálek, který zastupoval premiéra, náměstek ministra školství Petr Pavlík a místopředseda školského výboru Poslanecké sněmovny Jiří Mihola. Všichni političtí představitelé se shodli na tom, že by se přísun peněz do školství měl zvýšit.

Odboráři a zástupci profesních asociací ve školství požadují, aby se pedagogickým pracovníkům od letošního listopadu zvedly platy o 15 procent, nepedagogickým pracovníkům o 10 procent. Právě nízký příjem vede podle nich k tomu, že talentovaných lidí, kteří by měli chuť učit, povážlivě ubývá, protože raději odcházejí do soukromého sektoru, kde je jejich nadání lépe finančně ohodnoceno.

Velkou nespokojenost s plánovanou výší rozpočtu pro příští rok na shromáždění deklamovali také představitelé veřejných vysokých škol. V současné době se počítá s navýšením letošních 21,6 miliardy o 700 milionů korun. Vláda přitom původně slibovala vysokým školám pro příští rok 27 miliard korun. Více peněz mělo jít na platy, podporu studijních oborů, o jejichž absolventy je největší zájem, a také na zvýšení stipendií doktorandů, které – jak na shromáždění upozornil předseda Studentské komory Rady vysokých škol Michal Zima – se při výši 7500 korun ani vzdáleně nepřibližuje minimální mzdě.

Ministr financí Ivan Pilný už během betlémského shromáždění upozornil, že tolik volných peněz, aby pokryl požadavky protestujících, v rozpočtu nemá. Vláda by měla jednat o financích na zasedáních 4. a 11. září. Na základě toho se pak budou zástupci všech stupňů vzdělávání rozhodovat, jak budou postupovat dále. Pokud vláda nepřistoupí na předložené požadavky, odboráři jsou připraveni vyhlásit stávkovou pohotovost. Česká konference rektorů bude o svých dalších krocích jednat na mimořádném zasedání 6. září. „Máme už připravené varianty tak, aby o nás veřejnost slyšela a abychom připomněli politikům, co veřejnosti říkali a zda to naplnili, nebo to byla jenom prázdná slova, respektive – když to řeknu politicky nekorektně – lži. Jsem optimistou a věřím, že česká vláda bude dbát na budoucnost této země a nejenom na to, že jsou na konci října parlamentní volby,“ podotkl rektor UK profesor Zima.

Česká konference rektorů, Rada vysokých škol, Unie školských asociací ČR – CZESHA, Asociace pedagogů ZŠ, Asociace speciálních pedagogů, Vysokoškolský odborový svaz a Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství přijaly na protestním shromáždění v Betlémské kapli prohlášení, které si můžete přečíst ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.