Pro vánoční dárky na fakultu do Jinonic. Výtěžek z prodeje poputuje do Středoafrické republiky

Uprostřed černého kontinentu leží jeden z nejchudších států světa. Přes deset let pomáhá Středoafrické republice zmítané povstaleckými boji dostat se z toho nejhoršího také česká nezisková organizace Siriri. Její činnost podporuje dlouhodobě i Fakulta humanitních studií UK. Právě proto se až do pátku 8. prosince v budově fakulty v pražských Jinonicích uskuteční dobročinný trh, na kterém budou lidé moci koupit oblečení, látkové tašky, šperky a další africké výrobky. Výtěžek z prodeje pak Siriri využije na jeden z projektů, jež v Africe realizuje.

K Vánocům se dají koupit i dárky, které mají smysl

K Vánocům se dají koupit i dárky, které mají smysl

Vánoční dobročinný trh se na FHS UK koná již poněkolikáté. Vždy se během něho podařilo vybrat finance v řádu tisíců korun. Letos je nabídka předmětů, které si lidé mohou pořídit, a udělat tak dvojí radost – jednu obdarovanému a druhou zprostředkovaně v Africe –, velmi široká, jak podotkla koordinátorka akce za FHS UK Bc. Pavla Šínová. „Bude možné zakoupit různé druhy triček pro dospělé i pro děti, v prodeji jsou dokonce i dupačky pro miminka. K dostání jsou také pěkné plátěné tašky, zástěry a drobné výrobky z Afriky – dřevěné sošky nebo korále. Kdo se bude chtít dozvědět něco víc o bouřlivé situaci ve Středoafrické republice, může si pořídit i knihu s názvem Když padají manga,“ vyjmenovala nabídku stánku, který zájemci najdou až do pátku v přízemí jinonické budovy.

Středoafrická republika je jednou z nejchudších zemí světa. I když je rozlohou osmkrát větší než Česká republika, žije v ní jen 4,5 milionu obyvatel. Život tam však nemají snadný, zemí zmítají ozbrojené konflikty povstaleckých skupin, stát není schopen vybudovat fungující infrastrukturu, lidé mají špatný přístup ke zdravotní péči i vzdělání. Proto se organizace Siriri rozhodla svou aktivitu směřovat právě do tohoto afrického státu. Už několik let tam podporuje a buduje vzdělávací, zdravotnické i zemědělské rozvojové projekty. Tím dosud největším je stavba střední školy ve městě Bozoum, na které se Siriri podílela v roce 2011. Od té doby spolufinancuje její provoz.

V současné době organizace vede v zemi vedle dalších i projekt Škola hrou inspirovaný myšlenkou Jana Amose Komenského. Ve spolupráci s českými pedagogy připravila učebnice a didaktické materiály v národním jazyce sango a proškoluje místní učitele, aby mohli efektivně šířit vzdělanost.

Více informací o předvánočním charitativním trhu v Jinonicích se dozvíte ZDE.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.