Nejsme kukaččím mládětem v plzeňském hnízdě

Vzhledem ke své dlouhodobé roli děkana Lékařské fakulty Univerzity Karlovy v Plzni – konkrétně v letech 1997–2003 a pak znovu 2010–2018 – se zamýšlím nad specifiky tohoto působení.

Postavení děkana Lékařské fakulty UK v Plzni stejně jako děkanů dalších dvou mimopražských fakult v Hradci Králové je do značné míry solitární, to znamená, že jedna nebo dvě fakulty reprezentují Univerzitu Karlovu ve městech, kde sídlí i jiné univerzity. Ty bývají městu i regionu většinou bližší než fakulty Univerzity Karlovy. Proto je třeba snažit se o vytvoření dobrého obrazu našich fakult. Jde do značné míry i o „politickou“ reprezentaci vůči představitelům města a regionu.

Myslím, že toto se v minulých letech dařilo zejména díky spolupráci klíčových akademických pracovníků fakulty a našich lékařů ve vedení klinik a při poskytování špičkové medicínské praxe, která mnohdy přesahuje celý region. Kvalita pedagogické i výzkumné činnosti fakulty dlouhodobě dosahuje celostátní úrovně. Ve vědecké oblasti tomu tak bylo i díky vybudování nových částí fakultního komplexu, vznikl Biomedicínský ústav a UniMeC – nová budova pro pět teoretických oborů v okolí fakultní nemocnice v Lochotíně.

Na novém vedení fakulty nyní spočívá úloha dokončení poslední velké budovy tohoto našeho kampusu.

Občanů Plzně mají v povědomí řadu vynikajících odborníků z naší fakulty, ale i jejich vynikající výsledky. Takzvaná třetí role univerzity je v činnosti fakulty vzhledem k výše uvedeným okolnostem velmi významná. V dřívějších letech říkali někteří kolegové s určitou nadsázkou, že lékařská fakulta byla městem vnímána jako „kukaččí mládě snesené do plzeňského hnízda z Prahy“. Tento pocit již v současné době není.

Moji roli v čele fakulty musejí hodnotit jiní kolegové nejen z Plzně, ale i z ostatních částí České republiky. Z mého hlediska je příjemné, že odcházím z vedení úspěšné lékařské fakulty, která je ve výborném ekonomickém stavu, rozšiřuje svoji kapacitu a na které studují budoucí dobří lékaři a vědci.

Každý odchod je vždy provázen určitou nostalgií, ale vždyť se neloučím, zůstávám členem fakulty, přednostou velice progresivní Kliniky zobrazovacích metod a jsem připraven pomoci kolegům z nového vedení, budou-li to potřebovat.

prof. MUDr. Kreuzberg Boris, CSc., děkan Lékařské fakulty v Plzni Univerzity Karlovy

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.