red. • foto: René Volfík • 6. dubna 2018

Čestné doktoráty UK obdrželi fyzik Heuer a archeolog Levy

Fyzik prof. Rolf-Dieter Heuer a archeolog prof. Thomas Evan Levy dnes obdrželi ve Velké aule historické budovy Karolina čestnou vědeckou hodnost doctor honoris causa. Titul byl oběma vědcům udělen za jejich mimořádné celoživotní vědecké úspěchy a za významný přínos k rozvoji bádání ve spolupráci s Univerzitou Karlovou.

Předání čestných doktorátů proběhlo  u příležitosti oslav 670. výročí založení Univerzity Karlovy a 100. výročí vzniku republiky

Předání čestných doktorátů proběhlo u příležitosti oslav 670. výročí založení Univerzity Karlovy a 100. výročí vzniku republiky

Rolf-Dieter Heuer je aktivním členem Mezinárodní rady UK

Rolf-Dieter Heuer je aktivním členem Mezinárodní rady UK
„S prof. Heuerem jsem spolupracoval na urychlovači LEP v CERN. Přestože jsme byli každý na jiném experimentu, máme z té doby společnou publikaci o hledání Higgsova bosonu. Higgsův boson byl objeven o dekádu později, když urychlovač LEP nahradil výkonnější LHC. Také tehdy u toho byli odborníci z Univerzity Karlovy a dalších institucí v ČR a prof. Heuer. Ten byl ředitelem CERN a rozhodným způsobem se zasloužil o úspěch LHC. S prof. Heuerem jsem měl možnost spolupracovat také v rámci Rady CERN a naše komunita částicových fyziků ho zná jako skvělého odborníka a milého člověka,“ uvedl Rupert Leitner z Matematicko-fyzikální fakulty.

Rolf-Dieter Heuer je aktivním členem Mezinárodní rady UK, v roce 2012 mu byla udělena pamětní medaile Matematicko-fyzikální fakulty UK, v roce 2014 zlatá medaile Univerzity Karlovy.

Prof. Thomas Evan Levy již řadu let spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem

Prof. Thomas Evan Levy již řadu let spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem
„S profesorem Thomasem Evanem Levym mě poutá dlouholetá spolupráce. Měl jsem možnost přednášet na Kalifornské univerzitě, stejně jako pan prof. Levy na Univerzitě Karlově. V poslední době se spolupráce s prof. Levym soustředila na teorii přerušovaných rovnováh a její aplikaci v oborech, jako jsou archeologie, egyptologie, historie a v neposlední řadě i bezpečnostní studia," uvedl ředitel Českého egyptologického ústavu Miroslav Bárta.

Prof. Thomas Evan Levy již řadu let spolupracuje s Českým egyptologickým ústavem Filozofické fakulty UK v oblasti archeologie a kontaktů mezi starověkým Egyptem a Syropalestinou. K rozvoji aktivní spolupráce přispěly zejména Levyho výzkumy v teritoriu Wádí Fejnán, kde jeho expedice objevila unikátní památky z doby 3. a 1. tis. př. Kr.

Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.