Lechtejte to, perlete, nevyšilujte a nemějte tmu!

Klidně hoďte okem na fištrák, třeba vás bič boží nevyhmátne. Rozhodně to nepokládejte. Když to nebude jasná vylejvačka, prohučet nemusíte...

Od vysokoškolského studenta (studny) se očekává, že bude šrotovat, šroubovat, pilníkařit, bičovat, fredit (pilně studovat), nebo alespoň proplouvat a lechtat to (studovat lehce). Může na to též házet bobek nebo nezájem či na vše dlabat (studovat málo až vůbec).

Přejdeme-li možnost, že si dotyčný dá voraz, hodí áčko, zasklí to nebo vyruší (chodí za školu), neminou ho během studia zábuchy a zápichy (zápočty), pruby či děluchy (zkoušky), nálety, překvápka a přepadáky (nečekaná zkoušení). Studna bývá většinou naučený, až se mu z hlavy kouří nebo hulí (pracně se naučí). Den před prubou jede nocovku (učí se do rána) a piluje (vylepšuje své znalosti). Je běžné, když jde na prubu gumový, má nervák či vyšiluje (je neklidný). U ní pak perlí či válí (látku ovládá) a je po zásluze ocejchován, votaxován, boduje, má to, nebo slízne či koupí (je oklasifikován, ohodnocen). Většinou si pak říká, že to byla brnkačka, dávačka, lechtačka či hotovka (snadná zkouška). Dokonce může jít i o rychlovku (zkoušku s rychlým průběhem).

Když se na prubu necítí, opustí bojiště, vyměkne nebo to položí (odstoupí od zkoušky). Pokud se studna necítí, ale rozhodne se to prubnout, snaží se látku okecat (oklamat vyučujícího). Občas se studně podaří při písemné části pruby házet okem, obtáhnout, oprásknout, omáznout či obšlehnout (opisovat) z fištráku, kotvy, motáku, taháku (nedovolené pomůcky při zkoušce).

Jeho snaha je pravděpodobně o to větší, když je čistý, kožený, minusový, nulový, duní, má tmu, nechytá se nebo nemá nárok (neovládá látku). Pokud ani neblafne, neťukne, nehlesne, je vyčuzenej, krachne, lupne, odplachtí, shoří, vyhučí, vybouchne, vykmitne nebo to zbodá, je vylitý, ani si neškrtne, zadře se či dostane křidýlka (neuspěje u zkoušky), dostane padáka, prohučí, proletí nebo zůstane sedět (propadne). Vzácně může jít dokonce o vylejvačku (zkoušku, při níž většina studentů neuspěla). Stále má šanci dát si repete, reprízu, repec, kolečko či opravák (zkoušku zopakovat). Pokud mu ani tam pšenka nepokvete, zbývá ještě děkánek či děkanát (zkušební termín povolený děkanem).

Ovšem bacha, když studna narazí na bič boží, eso, kata či střihouna (přísný vyučující). Pak se zapotí i bedna, boryš, klasa, koumák, makač, šprťák, pilňas, šlehna, šrot i šrotna (kladně hodnocený student), natož bahno skupiny (nejhorší student ve skupině), bifloun (student, který se učí mechanicky) nebo hujer (nápadně snaživý student).

A tak vám v nastupujícím zkouškovém období přejeme, co bylo řečeno v úvodu.

Slangový slovník NEJ předmětů dle fakult (výběr)

Farmaceutická: orgána = organická chemie; anála = analytika

Filozofická: újs = úvodní jazykový seminář; zopr = základy odborné práce s textem; mortax = souborná zkouška z morfologie a syntaxe; pévéháčka = pomocné vědy historické; tépéčko = teorie překladu; zétépéčko = základy teorie překladu

Lékařská: mikrace = mikrobiologie; anča = anatomie; patfýza = patofyziologie

Pedagogická: úděs = úvod do studia dějepisu; temno = teorie množin; obecky = obecné a české dějiny; histerka = historická stratigrafie

Právnická: trest = trestní právo; obecky = dějiny práva a státu evropských zemí a USA; říman = římské právo

Přírodovědecká: bezouši = systém a fylogeneze bezobratlých; malá molekulára = základy molekulární biologie; velká molekulára = molekulární biologie

Sociálních věd: hrdličky a jestřábi = úvod do ekonomie; džejpí = české novověké dějiny II.; vilém = úvod do veřejné politiky

PS: Text mohl vzniknout jen díky spolupráci s fakultami. Velký dík patří především jejich PR pracovníkům.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.