Nedostupné vítězství: Attentat 1942

Počítačová hra Attentat 1942 si z berlínského herního festivalu A MAZE odvezla první místo. Hra je v Německu i přes svůj úspěch nedostupná kvůli kontroverznímu zákazu zobrazování nacistické symboliky. Jak je to se zákazem u nás?

Hra Attentat 1942 je založena na filmových rozhovorech, interaktivních komiksech a autentických záběrech, jejichž prostřednictvím vypráví příběhy lidí, kteří zažili nacistickou okupaci. Postavy ve hře a jejich příběhy jsou fiktivní, byly však vytvořeny na základě historického výzkumu a autentických svědectví. Hra proto zachycuje i dobovou nacistickou symboliku, kvůli které zůstává navzdory svému úspěchu v Německu zakázána.

„Přestože se jedná o původně výukovou hru, která je výsledkem historického výzkumu, praxe kolem povolování počítačových her s uvedenou symbolikou je v Německu složitá. Hledáme proto řešení, které nám umožní hru pro německý trh zpřístupnit,” komentuje zákaz jeden z autorů hry Vít Šisler z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy.

Sama porota festivalu A MAZE vyjádřila naději, že vítězství hry Attentat 1942 poukáže na problematický zákaz a přispěje k diskusi o možnostech jeho případného zmírnění: „Attentat 1942 není pouze historicky věrná a emotivní hra o důležitém tématu, ale používá médium velmi kreativně: je to nová forma dokumentu,“ shodla se porota festivalu A MAZE ve svém finálním hodnocení. „Toto vítězství může být důležitým krokem k oficiálnímu uznání počítačových her v Německu jako kulturního média, které je posuzováno stejně jako ostatní umělecké formy,“ doplňuje Thorsten S. Wiedemann, zakladatel a umělecký ředitel festivalu A MAZE.

Po úspěchu hry si mnozí kladou otázku, jak je to se zákazem zobrazování nacistické symboliky u nás. „Zobrazování nacistických symbolů v počítačové hře Attentat nelze v České republice považovat za trestné, protože se nejedná o propagaci hnutí hlásajícího rasovou či etnickou zášť podle paragrafu 403 trestního zákoníku,“ uvedl dr. Lukáš Bohuslav z Právnické fakulty Univerzity Karlovy.

„Zobrazování nacistické symboliky je v České republice trestným činem v případě, kdy dochází k šíření nacistické ideologie. V případě hry Attentat nelze hovořit o tom, že by autoři počítačové hry chtěli, byť i skrytě, propagovat jakékoliv nacistické hnutí. Je třeba zvážit, jaký je charakter symboliky a vůči komu je zaměřena. Pokud je u nás nacistická symbolika používána pro vzdělávací účely, je to jiné, než když jde o její prodej či jiný druh šíření na objednávku například pro osoby vyznávající postoje založené na rasové či etnické nenávisti,“ doplňuje Bohuslav.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.