Učte se právo zábavně!

Webový portál Právo v praxi usnadňuje studentům právnických fakult přípravu na zkoušky. Po prvním půlroku jeho existence si jeho prostřednictvím opakuje učivo již více než 2000 studentů.

Autorem projektu je Marek Dvořák, absolvent Fakulty sociálních věd Univerzity Karlovy. Marek vedle FSV totiž studoval také práva a právě na Právnické fakultě Univerzity Karlovy se zrodil jeho nápad na vytvoření procvičovací aplikace. „Podobná platforma mi na právech hodně chyběla. Nároky kladené na studenty jsou vysoké a studium je namáhavé. Zpestření zdlouhavého opakování prostřednictvím učební aplikace mi přišlo jako skvělá možnost posunout obor dál,“ shrnuje Dvořák. Od nápadu k realizaci nevedla dlouhá cesta. „První plány začaly vznikat loni,“ vysvětluje Dvořák. „Přípravné práce jako získání potřebných znalostí a sestavení programátorského týmu mi zabraly přibližně půl roku. Web je v provozu asi šest měsíců,“ upřesňuje.

Právo v praxi umožňuje především intenzivní procvičování formou interaktivních testů v předmětech, jako jsou římské právo, obecné právní dějiny a teorie práva, tedy společného kurikula prvních ročníků všech právnických fakult v České republice. Za správné odpovědi student body sbírá, za špatné o ně přichází. V budoucnu by podle Dvořáka měla vzniknout možnost sledovat další hráče a jejich postup v učení, což by motivovalo studenty ve vlastním studiu.

V případě, kdy si respondent není odpovědí zcela jistý, má k dispozici rozsáhlý zásobník textů, které mu po pečlivém prostudování pomohou najít správnou odpověď. „Pro dnešní generaci je přitažlivější učit se hravým způsobem v aplikaci než jen číst knihy nebo poslouchat výklady v posluchárnách,“ vysvětluje Dvořák.

Výuka je dnes i díky novým technologiím mnohem efektivnější. „V současnosti je populární učit se za pomoci aplikací především cizí jazyky. Při procházení úloh zůstává mozek v pohotovosti a látku si lépe zapamatuje. Studium pomocí aplikací má ještě velkou budoucnost,“ věří autor.

Tři hlavní části webu – římské právo, obecné právní dějiny a teorie práva – jsou k dispozici zdarma, procvičování českých právních dějin je dostupné jen předplatitelům rozšířené verze. Podle Dvořáka je web stále ve vývoji a jeho provoz je poměrně nákladný. „Pokud najdeme investora, který nám s náklady pomůže, bude celý portál zdarma,“ upřesňuje Dvořák. Právo v praxi lze velmi dobře užívat také v mobilních telefonech. Samostatnou mobilní aplikaci ale vývojářský tým zatím neplánuje, její vývoj a správa by byly velmi finančně i časově nákladné. Právě čas i finance Marek Dvořák hodlá vložit do rozvoje webového rozhraní.

Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.