Univerzita nanečisto: středoškoláci si mohou vyzkoušet studium na Filozofické fakultě UK na kurzu nebo na stáži

Filozofická fakulta UK připravila pro studenty středních škol třídenní kurz a možnost účastnost se stáže na vybraném ústavu. Zájemci o studium si tak vyzkouší, jak může vypadat jejich budoucí studium.

Již sedmým rokem na Filozofické fakultě UK proběhnou dva projekty určené středoškolákům – vzdělávací kurz Léto s FF UK a odborné stáže 24 hodin s FF UK. Fakulta oba programy připravila na míru mladým lidem, kteří přemýšlí o studiu humanitních věd a před nástupem na vysokou školu chtějí zjistit, jaký obor pro ně bude ten pravý. Jde o unikátní příležitost seznámit se nejen s obory a vyučujícími, ale také s tím, jak funguje samotné akademické prostředí a co to vlastně obnáší být vysokoškolákem.

Léto s FF UK

Láká vás studium na pražské fildě? V tom případě je naše Léto s FF UK přesně to, co potřebujete. Od 28. do 30. srpna budete mít možnost v Kampusu Hybernská zažít maratón přednášek, poznat možné budoucí spolužáky a prozkoumat nejeden exotický svět. Za tři dny se uchazeči seznámí s odlišnými kulturami a národy zemí Evropy, Asie a Ameriky.

S předními odborníky se zaměří na to, jak se mexická kultura proměňovala v čase a jak například dnes funguje záhadný kult Santa Muerte. Ponoří se do problematiky války v Jugoslávii a budou hledat příčiny, které za konflikty 90. let stály. S Ústavem pro archeologii prozkoumají tajemství Věstonické venuše a lovu mamutů a s Ústavem jižní a centrální Asie se podívají do rozmanité Indonésie. Nakonec se studenti zamyslí i nad tím, jak vypadá moderní Čína a co vedlo k tomu, že se stala velmocí dneška.

Už jste se chytili a nemůžete se pustit? Tak se nezapomeňte co nejdříve přihlásit, zbývá posledních pár míst. Kurzovné je 700 Kč a začíná se poslední srpnové úterý.

24 hodin s FF UK

Pro ty, kteří to se studiem na Filozofické fakultě UK myslí opravdu vážně a už vědí, jaký obor chtějí studovat, je připravena výzva v podobě stáže. Zájemci ze středních škol, vybraní na základě motivačního dopisu, se budou moci vžít do role vysokoškoláka a poznat chod univerzity jako pravý insider.

Středoškoláci dostanou možnost absolvovat stáž v rozmezí 15. 10. 2018 – 4. 1. 2019. Za tu dobu si podle svých časových možností rozloží čtyřiadvacet hodin, které stráví s odborníky a vysokoškolskými studenty ústavu, ve kterém o stáž zažádají.

Vyberete si přednášky v Ústavu jazyků a komunikace neslyšících, či odbornou exkurzi s Ústavem archeologie? Jak je libo. To nejtěžší, co vás čeká, je se rozhodnutí, jaký ústav či katedru chcete poznat: letos se do projektu zapojilo osmnáct z téměř padesátky součástí fakulty.

Navštívit můžete Katedru filmových studií, Ústav jihoslovanských a balkanistických studií či Ústav filosofie a religionistiky. Pod záštitou ústavu se pak zúčastníte přednášek, seminářů, konferencí, exkurzí na venkovní pracoviště nebo budete moci se svým školitelem konzultovat váš samostatný projekt. Stačí se pouze domluvit s vyučujícím, u kterého stáž budete mít. Všechny stáže jsou bezplatné a přihlášky můžete posílat do 14. září.

Obě akce jsou vhodné pro studenty, kteří o studiu humanitních věd zatím přemýšlí, i pro ty, kteří se pro obor již rozhodli a chtějí se v dané oblasti zdokonalovat. Kurz i stáže mají středoškolákům včas ukázat, jakým směrem se vydat ještě předtím, než budou podávat přihlášku na vysokou školu. Uchazeči nemusí splňovat žádné zvláštní požadavky, podmínkou je pouze zájem o studium a touha vzdělávat se nad rámec běžné výuky.
Posluchárna UK

Houpavé kytarové melodie, elektronika a energický projev. Na to se můžete těšit, když se vydáte na koncert indie pop kapely Known as Brooklyn. Rytmus téhle čtyřky muzikantů udává bubeník a student FHS UK Štěpán Keprta.

Pokračování


NEJappky

Cestování bezesporu patří ke studentskému životu, řada z nás vyzkouší během svého studia i mobility, jakými je Erasmus+ a skvělé příležitosti, jenž nabízí. Co když si ale chcete udělat kratší výlet? Často platí, že nejdražší položkou v rozpočtu výletu je ubytování. A právě s tím může pomoci aplikace, nebo spíš komunitní síť Couchsurfing.

Pokračování


Časopis Forum

Pro čtenáře Fora nabízíme k prolistování kompletní archiv čísel ve formátu PDF. Těšíme se na Vaše podněty pro další témata našeho časopisu.

Pokračování


Prostor na UK

Nenápadná budova na vltavském nábřeží je již více než dvacet let sídlem studentů a vyučujících Institutu komunikačních studií a žurnalistiky FSV UK. Mediální pozornosti se stavbě dostalo kvůli plynovému výbuchu z dubna 2013, který zdevastoval nejen Hollar, ale také další přilehlé domy a část ulice.

Pokračování
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.