Kamila Kohoutová • foto: Thinkstock • 17. září 2018

Kolik stojí studium na vysoké škole?

Ubytování, strava, jízdné, skripta. Vzdělání je na veřejných školách v České republice zdarma. Ale je to pravda?

Ubytování

Nejvyšší položkou studentského rozpočtu je obvykle nájemné. Nejlevnější variantou ubytování v Praze je bydlení na koleji, které stojí od 59 do 179 Kč za den. Za měsíc na koleji tak můžete zaplatit klidně jen necelé dva tisíce korun. Příznivou cenu ale vykoupíte vlastním soukromím. Levnější pokoje jsou obvykle čtyřlůžkové se sdíleným sociálním zařízením na chodbě.

Další možností ubytování v Praze je sdílený studentský podnájem. Se spolužáky si pronajmete celý byt, ve kterém máte vlastní pokoj. Cena za takové ubytování je ale podstatně vyšší, pohybuje se od 6000 do 12 000 Kč za pokoj.

Doprava

Měsíční jízdenka na hromadnou dopravu v Praze stojí 260 Kč. Pokud jezdíte hromadnou dopravou více jak osmkrát měsíčně, vyplatí se koupit jízdenku měsíční. Dopravní podnik nabízí také studentské jízdné na celý akademický rok. Za deset měsíců tak zaplatíte 2400 Kč. U okénka dopravce se budete muset prokázat platným ISIC průkazem.

Mimopražští si musí připočítat ještě cenu za jízdné domů. Od září 2018 platí po celém území ČR zvýhodněné studentské ceny jízdného.

Strava

Oběd v menze se pohybuje v průměru kolem 60 Kč. Ve většině menz a výdejen UK máte možnost výběru asi ze čtyř jídel a můžete si koupit i další potraviny za zvýhodněnou studentskou cenu. Není ale od věci naučit se uvařit pár základních jídel na koleji nebo pořádat studentské večeře, kam každý něco přinese. V některých restauracích můžete také uplatnit svůj studentský průkaz a najíst se se slevou.

Studijní materiály a pomůcky

Zvlášť na začátku semestru může tahle položka znepříjemnit život nejednomu studentovi. Nezapomeňte, že ne všechny knihy a učebnice si musíte na VŠ kupovat. Zkuste se zeptat v knihovně a určitě běžte na studentskou burzu učebnic, kterou pořádá skoro každá fakulta. Mnoho materiálů je dostupných také na internetu nebo můžete poprosit starší kolegy.

Internet a tarif

Na kolejích je připojení k internetu dostupné v každém pokoji, na privátě si budete muset připlatit. Do našeho výčtu musíme zahrnout také výdaje za mobilní telefon. Poptejte se u svého operátora, jaké nabízí zvýhodněné studentské tarify. Opět ale platí, že bez platného průkazu ISIC to nepůjde.

Zábava

Tady je to už jen a jen na vás. Kavárny, večírky, sport, kino, cestování a výlety. Všechno ke studiu na VŠ neodmyslitelně patří. Nic není zadarmo.

Kolik stojí měsíc na vysoké škole?

Kolejné (dvoulůžkový pokoj se sociálním zařízením na koleji Vltava)2 850 Kč

Doprava po Praze

260 Kč

2x cesta mimo Prahu

500 Kč

Strava

3 000 Kč

Studijní materiály, telefon

1 000 Kč

Zábava

2 000 Kč

celkem

9 610 Kč


Pozor, za prodlužování studia budete platit!

Studium na českých veřejných vysokých školách je zdarma, pokud ho však zvládnete včas. Protahování nad rámec tzv. standardní doby studia se může nepříjemně prodražit.

Kolik bezstarostných let máte zdarma, si můžete jednoduše spočítat. Ke standardní době svého studia, kterou zjistíte ze studijního plánu, připočítejte jeden rok. Pokud tedy bakalářské studium trvá tři roky, máte na jeho dokončení roky čtyři. Každý další započatý semestr si budete muset zaplatit. Cena za další studium je na každé fakultě jiná, liší se podle toho, na kolik vaše studium fakultu přijde.


Co když nevycházím?

S financováním studia vám na Univerzitě Karlově mohou pomoci stipendia. Na stipendium na podporu ubytování mají nárok téměř všichni studenti, kteřé nestudují v místě bydliště. Podmínkou je studium v prezenčním programu, pro získání stipendia byste také neměli překročit standardní dobu studia. Výše stipendia se liší v závislosti na vaší životní situaci. V každém případě je potřeba o stipendium včas požádat prostřednictvím webové aplikace.

Velmi příjemným vylepšením kapesného je stipendium za vynikající studijní výsledky. Zjistěte si, jaké jsou na vaší fakultě podmínky, pak už se musíte jen snažit.

Studentům v obtížné životní situaci univerzita nabízí sociální stipendium. Pro jeho získání budete muset doložit potvrzení o výši příjmů. Žádost proto nenechávejte na poslední chvíli.
Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Kontakty

REDAKCE
E-mail: forum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.