FF UK • foto: Online encyklopedie migrace • 19. listopadu 2018

Online encyklopedie migrace vzdělává veřejnost

Jakub Múčka z katedry východoevropských studií FF UK stál u zrodu Online encyklopedie migrace, která návštěvníkům přibližuje světové migrační trendy od roku 1990. V rozhovoru pro FF UK přibližuje, jakým vývojem studentský projekt původně prošel a jaké má ambice.

Kde se vzal impuls pro spuštění projektu? Do jaké podoby se od té doby vyvinul?

Původní idea vzešla od studentů, kteří se na podzim 2015 vrátili z dobrovolnické mise na Balkáně, kde pomáhali uprchlíkům. Chtěli jsme vytvořit online vzdělávací projekt pro širší laickou veřejnost, který bude zaměřený na syrské uprchlíky, a kultivovat tak díky němu aktuálně probíhající debatu. V té často docházelo nejen k nálepkování a předsudkům, ale chyběl i sám seriózní výklad toho, co dělají tito lidé kdesi na louce v Srbsku, odkud že přišli, jaký příběh s sebou nesou i co je nakonec onen tolik obávaný islám.

První verzi webu se základní podobou hesel jsme spustili v lednu 2017 v rámci výročí Palachova týdne. Pohnutky byly tehdy více aktivistické: pojďme rychle zpracovat téma syrské migrace a nějak to dopadne. Během prvního roku jsme se však shodli, že je potřeba přejít do profesionální, dlouhodobé a plně systematické akademické platformy, kterou by mohli standardně využívat také novináři či učitelé při své výuce na středních školách. To už je aktuální podoba, která má zajistit model skutečně odborně-výkladového interaktivního slovníku k tématu migrace v současném světě. Nyní zahajujeme proces, kdy bychom chtěli novou encyklopedii zajistit finančně a autorsky a začít ji dále postupně rozvíjet o systematické zpracování jednotlivých tematických celků, jako situace v jednotlivých vybraných regionech, nadnárodní jevy či teoretické pojmy.

Celá Encyklopedie by nakonec měla postupně přejít do anglické verze, která bude verzí primární. Jen tak můžeme do projektu přizvat také zahraniční akademiky a spolu s nimi v budoucnu snad i celé univerzity.

Celý rozhovor si můžete přečíst na webu Filozofické fakulty UK.


Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.