Lucie Kettnerová • foto: archiv J. Hruši • 18. dubna 2019

Studenti Univerzity Karlovy reprezentovali Česko na mezinárodním kongresu Interski

Ve druhé polovině března se v bulharském Pamporovu uskutečnil kongres Interski, největší mezinárodní akce pro profesionály v oblasti snowsports, která se koná jednou za čtyři roky. Prezentovat nejnovější poznatky z výuky lyžování amputovaných dorazil i tým z FTVS.

Skupinu reprezentující výuku lyžování osob se specifickými potřebami na školách vedl Jan Hruša, vedoucí Centra sportovních aktivit zdravotně postižených studentů UK, dále ji tvořili studenti FTVS Filip Hruša a Jaroslav Tomek, tři různě amputovaní demonstrátoři a protetičtí odborníci.

„Na kongresu jsme prezentovali nejnovější poznatky z výuky lyžování amputovaných na dolních končetinách, kteří lyžují na dvou lyžích s využitím speciálních protéz,“ popisuje Jan Hruša.

První demo jezdec s jednostrannou nadkolenní amputací využíval bionickou stehenní protézu C-leg a pneumaticko-hydraulické chodidlo ProCarve. „Takto amputovaní dosud lyžovali pouze na jedné lyži se stabilizátory,“ konstatuje vedoucí centra. Druhým demo jezdcem byla lyžařka s jednostrannou podkolenní amputací, která lyžovala s pneumaticko-hydraulickým chodidlem ProCarve. Třetím demo jezdcem se stal oboustranně amputovaný lyžař, jenž má jednu končetinu amputovanou těsně pod kolenním kloubem a druhou nad kolenním kloubem ve třech čtvrtinách femuru a který byl vybaven pneumaticko-hydraulickou stehenní protézou ProCarve a zároveň dvěma chodidly ProCarve. „Takto závažně amputovaní jinak lyžují pouze v sedě na monoski a rovnováhu udržují pomocí stabilizátorů,“ upřesňuje Jan Hruša.

Program kongresu Interski se skládal z přednášek, workshopů na svahu a demo jízd, v rámci nichž jednotlivé státy předváděly nacvičené technické choreografie na osvětlené sjezdové trati. Do programu se zapojilo 35 států, přičemž sedm z nich se rovněž zabývalo problematikou lyžování osob se specifickými potřebami.Velikost písma A A A

Nahoru
Tisk PDF verzeTextová verze

© 2012 Univerzita Karlova
Ochranná známka
Pokyny pro autory
Kontakty

REDAKCE
E-mail: iforum@cuni.cz
Tel.: 224 491 394
Ovocný trh 3-5, 116 36 Praha 1


ISSN 1214-5726     Publikování nebo šíření obsahu je zakázáno bez předchozího souhlasu.